Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ve Anadolu Mektebi’nden Mehmet Akif Ersoy Paneli

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, Türk Tarih Kurumu Başkanlığı ve Anadolu Mektebi işbirliğiyle İstiklal Marşı’nın kabulünün 98. yıldönümü münasebetiyle Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinliği düzenlendi.
Türk Tarih Kurumu konferans salonunda gerçekleştirilen etkinliğin açış konuşmasını yapan Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, istiklal kavramı üzerinde durdu. İstiklal kavramının içtimai yönüne dikkat çeken Prof. Dr. Turan, istiklal kavramının haysiyet ve şeref gibi kavramlar olmadan anlaşılamayacağını ifade etti. Türk milletinin, istiklal için yaşayan bir millet olduğunu tarih boyunca defalarca gösterdiğini söyleyen Prof. Dr. Turan, “Bu milletin içinden çıkmış bazı yiğit evlatlar istiklale ulaşmaya önderlik etmiştir. Mehmet Akif de bu isimlerden biridir. O bir dava adamı, kültür şahsiyetidir” dedi. Prof. Dr. Turan’ın konuşmasının ardından Anadolu Mektebi öğrencilerinin konuşmacı olduğu panele geçildi.

Panelde Mehmet Akif Ersoy’un şiirleri, dava anlayışı ve İstiklal Marşı’nın yazılış süreci ele alındı. Panelin başkanlığını, Anadolu Mektebi okumalarına katılan İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğrencisi Sami Kavurmacıoğlu üstlendi.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisi Ahmet Fatih Şentürk, “Milli Mücadelede Bir Dava Adamı” başlıklı sunumunda ‘‘Anadolu insanı hem şehirlisi hem köylüsü Akif’in konuşmalarıyla işgalcilere karşı ayaklanacak gücü yüreğinde bulmuştur. Verilmekte olan mücadelenin şuuruna varmıştır. Milli mücadele yıllarında Akif’in vaaz ve hutbeleri dışında şiirleri de halka ve askerlere ümit ve iman aşılama kaynağı olmuş onların mücadeleye katılımında önemli rol oynamıştır’’ ifadelerini kullandı.
Abdülkerim Alma, “Mehmet Akif'in Şiir Anlayışı ve İstiklal Marsı” başlıklı sunumunda ‘‘Âkif’in nazmı zamanı için en gerekli olan şeydir. Hakikatin gözler önüne serilmesi, zümrelermiş bir realite, iman ve isyanın, matem ve ümidin, hüzün ve gayretin sentezlerinin o dağlar deviren nazmıyla vücut bulmuş şiirler... “Sanat hayat içindir” düsturuyla yazan Âkif kadar hayatı şiire ve şiiri hayata sokmuş şair yoktur’’ sözlerine yer verdi.
Aslıhan Balta ise, “Asım'ın Nesli” başlıklı sunumunda ‘‘Akif, Asım’a Batı’nın ilmini almasını kültürünü ve inançlarını onlara bırakmasını söylemiştir. Mehmet Akif gençlerin ilim tahsil etmelerini, ilmi gelişmeleri takip edip önem vermelerini istemiştir. Bir Genç Çalışkan olmalıdır. Mehmet Akif Türk gençliğinin çalışmasını, tevekkül sahibi olup tembellik yapmamasını istemektedir ve gençlere “Kim kazanmazsa bu dünyada bir ekmek parası, dostunun yüz karası, düşmanının maskarası olacaktır” diye seslenmekte ve tavsiyede bulunmaktadır’’ ifadelerini kullandı.
Leyla Nur Tongün ise “Vatan, Çanakkale Destanı ve Akif” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Konuşmasında, ‘‘Şair, bu yaklaşımıyla Türk askerinin o muhteşem mücadelesi üzerine destansı bir eser yazmanın mümkün olamayacağını düşünmüş olmalıdır. İstiklal Marşı’nı yazmak için yarışmanın kurallarını değiştiren ve bu marşı kendisinin olmadığı için Safahat’ına almayan şairden bu hassasiyeti beklememiz de gayet doğaldır. Bizler bu şiire Türk askerinin kahramanlığını gerçekten çok güzel bir şekilde dile getirdiği için “Çanakkale Şehitlerine” adını vererek manzumeyi zihnimize ve ruhumuza kazımışız’’ dedi.
Toplantının değerlendirme konuşmasını Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki Eraslan yaptı. Böyle anlamlı bir günde böyle bir etkinliğin içinde bulunmaktan ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirmekle sözlerine başlayan Eraslan, Mehmet Akif’in bir memleketin varoluş mücadelesini verdiği dönemde ortaya çıkan bir değer olduğunu ifade etti.
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammed Hekimoğlu Akif’in çizdiği nesil karşımda duruyor ifadelerini kullandığı değerlendirme konuşmasında gençlere varlığınız ile iftihar ediyor, önünüzde saygıyla eğiliyorum dedi.
Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Sami Güçlü de konuşmasında Anadolu Mektebi olarak Âkif okumalarına 2015 yılının mayıs ayında başlandığını ve aynı yıl Akşehir ve Aksaray’da programlar düzenlendiğini belirterek, öğrencilerin, Âkif’in yazdığı 3 eser ile hakkında yazılmış 33 kitaptan ortalama 20 kitap okuyarak panellere hazırlandıklarını ifade etti. “Bu okumalar sonunda öğrenciler anlamışlardır ki Âkif’in en büyük eseri karakteridir” diye sürdürdüğü konuşmasında Güçlü, 2020 yılında yoğun bir şekilde Mehmet Âkif Ersoy okumaları olacağı bilgisini paylaştı. Anadolu Mektebine destek veren kurumlara teşekkür eden Sami Güçlü, faaliyetlerine katılan illerin sayısını kontrollü bir biçimde artırarak Anadolu Mektebi çalışmalarına kendilerine biçtikleri yoldan devam edeceklerini belirtti.
Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş ise katılımcılara tebrik ve teşekkürlerini ilettiği değerlendirme konuşmasında, Mehmet Akif’in İstiklal Marşına ‘’Korkma’’ diyerek başlaması, milletimizi cesaretlendirmiş, önemli bir ifadedir dedi.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammed Hekimoğlu, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki Eraslan, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş, Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Sami Güçlü’nün katıldığı etkinliği, seçkin bir davetli grubu izledi. Panel, değerlendirme konuşmalarının ardından, katılımcılara hediye takdimiyle sona erdi.

 

13/03/2019 tarihinde yayımlanmıştır.

© 2014 - Atatürk Kültür Merkezi Ziyabey Cad. No: 19 Balgat - Çankaya / ANKARA
 Telefon: +90 (312) 284 34 18
  Belgegeçer: +90 (312) 284 34 65