Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığından Türk Masal Külliyatı Çalıştayı

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının çalışmalarından biri olan “Türk Masal Külliyatı (Türkiye Sahası) Projesi”ni kapsayan çalıştay, masal alanında çalışmaları bulunan Türkiye’nin değişik üniversitelerinde görev yapan çok sayıda bilim insanı katılımıyla 4 Mayıs’ta Bolu’da gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan çalıştayda açış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü Somut Olmayan Türk Kültür Mirası Daire Başkanı Vildan Satık, Türk anlatıları içerisinde yer alan masalların, insani ve kültürel özellikleriyle tüm milletin geçmişini geleceğe taşımada büyük rol oynadığını ifade ederek konuşmasına başladı. Satık, konuşmasının devamında “Bu anlayışla yola çıkan Bakanlığımız 2017 yılında gerçekleştirilen 3. Milli Kültür Şurası Eylem Planı doğrultusunda Türk masal geleneğinin yaşatılması ve geleceğe aktarılması amacıyla Türk Masal Külliyatı çalışmalarına ortak olmuştur. Anadolu masallarından seçkilerin hazırlanması ve yayınlanması doğrultusunda genel müdürlüğümüz, paydaşlarımız ile birlikte Türk Masal Külliyatı hazırlama çalışmalarını büyük bir azim ve şevkle sürdürecektir.” ifadelerine yer verdi.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanı ve Proje Yürütücüsü Dr. Zeki Eraslan açış konuşmasında, projenin çıkış noktasının annelerin çocuklarını masalla uyutması olduğunu ifade ederek, “Türk Masal Külliyatı projesiyle aslında bizim yapmaya çalıştığımız bir tür kodifikasyon faaliyetidir. Yani efradını cami ağyarını mani bir anlayışla bugüne kadar sözlü anlatı geleneği çerçevesinde yer alan masallarımız Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının öncülüğünde Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile Türk Dil Kurumumuzun iş birliğiyle bir araya getirilecek ve unutulmaya yüz tutmuş olan masal geleneği yeniden kamuoyunun takdirlerine arz edilecektir.” şeklinde sözlerini sürdürdü.  Eraslan,  konuşmasını “Somut olmayan bu kültürel mirasımızı canlı tutmak bizim vatana, millete bir vefa borcumuzdur diye düşünüyoruz.” şeklinde tamamladı.

Dr. Zeki Eraslan’ın ardından söz alan Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, konuşmasında ‘‘Masallar, atasözleri, deyimler, ikilemeler gibi halkbilimcilerin alanına giren ne varsa dil için fevkaladenin üstünde bir önemi vardır. Çünkü bugün kullandığımız tüm kelimeler güncel kelimelerimiz olsa da çok büyük bir kısmı Eski Türkçeden geliyor.’’ ifadelerini kullandı.

Gülsevin’in konuşmasının ardından kürüsüye gelen Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Vekili Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu, tatil yerlerine gittiğimiz zaman Almanca vesaire dillerde masallarla çocukları eğlendiriyorlar ve bizim çocuklarımız maalesef bunları ezberliyor. Bu çok acı bir şey, ifadelerini kullandığı konuşmasında, “Ben bu projenin fikir sahibi Prof. Dr. Fatma Ahsen Turan sayesinde ete kemiğe büründürülebileceğine inandım, bu fikrin sahibi Prof. Dr. Fatma Ahsen Turan Hocam’a çok teşekkür ediyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Açış konuşmalarının ardından projenin paydaş kurumları olan Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, Türk Dil Kurumu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında ‘İş birliği Protokol’ü imzalandı. Protokol; ülkemiz genelinde yapılmış masal çalışmalarının birleştirilmesiyle oluşacak Türk Masalları Külliyatı’nın derlenmesi ve yayımlanması işlemlerine dair usul ve esasları kapsamaktadır. Protokol imza törenin ardından Yüksek Kurum Bilişim Uzmanı Nalan Özgedik ve Yüksek Kurum Uzmanı Dr. Hasan Ali Çetin tarafından, ‘Türk Masal Külliyatı Projesi hakkında çalıştay katılımcılarına projenin gelişim süreci ve proje kapsamında hazırlanan internet sitesi hakkında sunum yapıldı.

Öğleden sonra yapılan bölge ve grup çalışmalarının ardından, Prof. Dr. Fatma Ahsen Turan, Prof. Dr. Mehmet Naci Önal, Prof. Dr. Nebi Özdemir, Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu ile Prof. Dr. Mehmet Aça’nın katılımıyla kapanış ve değerlendirme oturumu yapılarak etkinlik son buldu.


07/05/2019 tarihinde yayımlanmıştır.

© 2014 - Atatürk Kültür Merkezi Ziyabey Cad. No: 19 Balgat - Çankaya / ANKARA
 Telefon: +90 (312) 284 34 18
  Belgegeçer: +90 (312) 284 34 65