Ulu Ârif Çelebi’nin Farsça Divanı ve Türkçe Çevirisi
SATIN AL
Ulu Ârif Çelebi’nin Farsça Divanı ve Türkçe Çevirisi
Mevlânâ Hazretlerinin torunu, Sultan Veled’in oğlu olan Ulu Ârif Çelebi’nin Farsça Divanı ve Türkçe Çevirisi Başkanlığımız tarafından yayımlandı. Ulu Ârif Çelebi, Mevlevi şeyhi olmasının yanında çok yönlü bir şahsiyet olup Farsça şiirler de kaleme almıştır.
Ârif Çelebi, bir gezgin gibi Anadolu’yu ve bugünkü Batı İran topraklarını gezmiş, gittiği yerlerde devlet başkanları, emirler, âlimler ve diğer ileri gelenlerle tanışmış, onlarla sohbet etmiş, onlara yol göstermiştir. Mevleviliğin geniş bir coğrafyada benimsenmesini sağlamış ve birçok Mevlevihane açılmasına katkıda bulunmuş, oralara halifeler atamış, gittiği yerlerde sema icra etmiş nevi şahsına münhasır bir kişidir.
Çalışmada öncelikle Ulu Ârif Çelebi’nin hayatı ve edebî kişiliği hakkında bilgi verilmiş, daha sonra Ulu Ârif Çelebi’nin Farsça Divanı ve Türkçe çevirisi tenkitli olarak verilmiştir. Farsça metinler ve Türkçe çevirileri karşılıklı sayfalar hâlinde verilmiş, okuyuculara metinleri karşılaştırma imkânı sunulmuştur. Çalışmanın sonunda, kitapta geçen özel isimler için bir de dizin hazırlanmıştır. Çalışmanın, alanda çalışma yapan akademisyenler ve ilgileri için faydalı olacağını umuyoruz.
ISBN :
978-975-16-3442-9
Yayın Türü :
kitap
Basım Ay :
Aralık
Basım Yeri :
Ankara
Basım Yılı :
2017
Sayfa Sayısı :
379
Dil :
Türkçe
Ebat :
16X24 cm.
© 2014 - Atatürk Kültür Merkezi Ziyabey Cad. No: 19 Balgat - Çankaya / ANKARA
 Telefon: +90 (312) 284 34 18
  Belgegeçer: +90 (312) 284 34 65