Etkinlikler

“Çocuklar İçin Türk Masallarından Seçmeler” Proje Toplantısı Yapıldı.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının özgün çalışmalarından biri olan “Çocuklar İçin Türk Masallarından Seçmeler Projesi”nin ilk toplantısı 1 Mart 2019 tarihinde Ankara’da yapıldı.
Toplantının açılışında konuşan Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki ERASLAN, “Çocuklar İçin Türk Masallarından Seçmeler” projesinin önemine değinerek Türk masallarının çocuklara uygun hale getirilmesiyle bu alandaki büyük bir boşluğun doldurulacağını ve önemli bir kültür hizmetinin yerine getirileceğini söyledi.
İlk toplantıda çocuklar için uygun olduğu düşünülen birçok Türk masalının; Türk dili ve edebiyatı, Türk halk edebiyatı, çağdaş Türk lehçeleri ve edebiyatı, eğitim bilimleri, çocuk pedagojisi ve sınıf öğretmenliği sahalarında çalışan uzmanlarca tasnifi yapıldı. Üzerinde durulan ve tartışılan metinler arasından ilk etapta 5 masalın seçilerek çocuklara daha uygun hale getirilmesi hususunda mutabakata varıldı.
Ankara’daki hizmet binamızda yapılan söz konusu toplantıya Atatürk Kültür Merkezi Başkan Vekili ve Proje Yürütücüsü Dr. Zeki ERASLAN ile Başkan Yrd. Dr. Adem UZUN, Bilim Kurumu Üyelerimiz Prof. Dr. Fatma Ahsen TURAN ve Prof. Dr. Mehmet Naci ÖNAL ile Prof. Dr. Feyzi ERSOY, Doç. Dr. Habibe YAZICI ERSOY, Dr. Öğr. Üyesi Leyla ERCAN, Dr. Öğr. Üyesi Sevil BÜYÜKALAN FİLİZ, Arş Gör. Pamuk Nurdan GÜMÜŞTEPE ve Sınıf Öğretmeni Tuğba HARMANKAYA katıldılar.
Seçilen masal metinlerinin 4-8 yaş aralığındaki çocuklara uygun hale getirilmesiyle ilgili yazın çalışmalarına başlanması ve hazırlanacak kitapların “Masal Masal Türkiye” adıyla yayımlanması kararıyla toplantı sona erdi.

 

06/03/2019 tarihinde yayımlanmıştır.
 © 2014 - Atatürk Kültür Merkezi Ziyabey Cad. No: 19 Balgat - Çankaya / ANKARA
 Telefon: +90 (312) 284 34 18
  Belgegeçer: +90 (312) 284 34 65