Etkinlikler

15 Temmuz Halk Şairlerinin Dilinden Darbe Girişimi Konseri

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumuna bağlı Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı 18 Temmuz 2019 günü konferans salonunda bir konser gerçekleştirdi. 15 Temmuz Halk Şairlerinin Dilinden Darbe Girişimi temalı, millî egemenliğimiz ve bütünlüğümüze kastedilen darbe girişiminin ve bu hainliğe milletçe karşı koyduğumuz günün 3. yıl dönümü halk ozanlarının katılımıyla yeniden saz ve söz ile çarpıcı bir şekilde dile getirildi.
Konser, saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından, Türk Tarih Kurumunun 15 Temmuz Darbesi Girişimi ile ilgili olarak hazırladığı belgesel gösterimiyle başladı. Kahraman şehitlerimize ithaf olunan belgesel izleyicilerden büyük beğeni topladı.
Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki Eraslan açış konuşmasını yaptı.  Dr. Eraslan:”15 Temmuz’un hafızalarda çok taze olduğunu ve canlarını bu vatan için vermekten çekinmeyen 251 şehit ve 2196 gazimize çok şey borçlu olduğumuzu” dile getirdi. Dini değerleri istismar eden FETÖ Terör Örgütünü tel’in ettiği konuşmasında devamla ”15 Temmuzun sadece Türk Demokrasi Tarihinde değil, dünya demokrasi tarihine de altın harflerle yazıldığını, ülkemizde artık hiçbir terör ve ihanet çetesine halkımızın geçit vermeyeceğini ifade ederek, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü vesilesiyle bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor; gazilerimizi ve ülkemize sahip çıkan herkesi şükran ve minnetle anıyorum” dedi.
Halk ozanları Adem Aydın, İsmail Şengül ve Mustafa Aydın’ın katıldığı konserle şehitlerimiz rahmet ve minnetle anıldı. Ozanlar darbeye nasıl karşı konulduğunu saz ve söz sanatıyla dile getirdiler.
Konser etkinliği, Prof. Dr. Ali Yakıcı’nın, TDK Başkan Vekili Prof. Dr. Fevzi Ersoy’un ve ATAM Başkan Yardımcısı Nihat Büyükbaş’ın halk ozanlarına hediye takdimiyle sona erdi.


 

18.07.2019 tarihinde yayımlanmıştır.© 2014 - Atatürk Kültür Merkezi Ziyabey Cad. No: 19 Balgat - Çankaya / ANKARA
 Telefon: +90 (312) 284 34 18
  Belgegeçer: +90 (312) 284 34 65