Etkinlikler

TARİHİ SELÇUKLU MEDRESELERİ VE DARÜŞŞİFÂLARI GEZİSİ DÜZENLENDİ


Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafından düzenlenen Anadolu Selçuklu ve  Beylikler  Dönemi Darüşşifalar ve Medreseleri Eğitim- Bilim ve Kültür gezisi başarıyla sona erdi.

 Genç bilim insanlarının Türk kültür varlıklarıyla ilgili olarak yerinde gözlem ve inceleme yapıp bilgi ve tecrübelerini artırmalarına katkı sunma amacıyla 8-13 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlediğimiz Çankırı, Çorum, Amasya, Tokat, Sivas, Divriği, Kayseri, Nevşehir Aksaray ve Konya illerini kapsayan gezi 7 gün sürdü. Geziye çeşitli üniversitelerin tarih, sanat tarihi, arkeoloji, mimarlık, tıp gibi farklı alanlarından 44 yüksek lisans ve doktora öğrencisi katıldı.
Geziye tüm program süresince Prof. Dr. Gönül Cantay, Sivas’ta Prof. Erdal Eser rehberlik ettiler. Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Kültür Bakanlığından görevlendirilen uzmanlar farklı şehirlerde ekibe nezaret ettiler. Aksaray Belediye Başkanı Fahri Solak gezi heyetini Aksaray Sultan Hanı’nda öğle yemeğinde ağırladı.
Atatürk Kültür Merkezi Başkan Yardımcısı Şaban Abak, kültür gezisiyle ilgili olarak: “Darüşşifalar, medreseler kervansaraylar, ulu camiler, kapalı çarşılar, kale ve kümbetler gibi kültür mirasımızın kıymetli anıt eserlerini, genç bilim insanlarımızın yerinde görüp, gözlem ve inceleme yapmalarına imkân sunuyoruz” dedi.
Gezinin sonunda Atatürk Kültür Merkezi Başkan Vekili Zeki Eraslan tarafından Prof. Dr. Gönül Cantay’a plaketi ve tüm katılımcılara katılım belgeleri sunuldu. Eraslan gezi ile ilgili olarak: "Atatürk Kültür Merkezi olarak yeni bir kültür gezisini daha büyük bir başarıyla tamamlamış bulunuyoruz. Davetli genç bilim insanlarına hocalık yapmak üzere bu yorucu geziye katılma teklifimizi kabul eden saygıdeğer Prof. Dr. Gönül Cantay hocamıza ve gezinin başarılı geçmesinde büyük emekleri olan Başkan Yardımcımız Şaban Abak'a, müdür, uzman ve uzman yardımcılarımıza, şoförlerimize kadar bütün çalışanlarımıza içten teşekkür ediyorum. Bilim insanlarımızın yetişme sürecinde onlara destek olmaya, taşınır taşınmaz kültür mirasımızın tespiti, incelenmesi, araştırılması ve korunup yaşatılması amacıyla eğitim, bilim ve kültür gezileri düzenlemeye devam edeceğiz." dedi.

 

Güzergâh üzerinde sırasıyla şu eserler ziyaret edildi:
ÇANKIRI:
Buğday Pazarı Medresesi ve Camii, Çivitçioğlu Medresesi, Cemaleddin Ferruh Darüşşifası, Sultan Süleyman Camii.
ÇORUM: Çorum Müzesi, Veli Paşa Hanı, Hıdırlık Camii ve Türbesi, Elvan Çelebi Türbesi, Çorum Ulu Camii.
AMASYA: Gökmedrese Camii, Torumtay Türbesi, Mehmet Paşa Camii, Gümüşlü Camii, Şehzade Ahmet Külliyesi, Sabuncuoğlu Şerafeddin Darüşşifası, Ezine Han.
TOKAT: Mahperi Hatun Kervansarayı, Gökmedrese, Taşhan, Tokat Ulu Camii, Yağıbasan Medresesi, Ali Paşa Camii, Sümbül Baba Türbesi, Esentimur Türbesi, Ali Tusi Türbesi, Kazancılar Mescidi, Tokat Müzesi, Tokat Mevlevihanesi.
SİVAS: Çifte Minareli Medrese, Buruciye Medresesi, İzzettin Keykavus Darüşşifası, Güdük Minare, Kurşunlu Hamamı, Ahi Emir Türbesi, Şemsettin Sivasi Türbesi, Behram Paşa Hanı, Sivas Ulu Camii, Gökmedrese, Eğri Köprü.
DİVRİĞİ: Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, Kale Mescidi.
KAYSERİ: Gevher Nesibe Darüşşifası, Gıyasiye Medresesi, Hacıkılıç Camii ve Medresesi, Sahip Ata Medresesi, Kayseri Ulu Camii, Gülük Medresesi, Hunat Hatun Külliyesi, Döner Kümbet,
NEVŞEHİR: Sarı Han, Deveci Han, Kurşunlu Camii, Damat İbrahim Paşa Külliyesi.
AKSARAY:Zinciriye Medresesi, Pir Ali Han Türbesi, Cıncıklı Camii, Kılıçaslan Hamamı, Başköprü, Darphane, Yusuf Hakiki Baba Türbesi, Somuncu Baba Türbesi, Zinciriye Medresesi, Aksaray Ulu Camii, Kızıl (Eğri) Minare, Aksaray Sultan Hanı.
KONYA: Obruk Han, Zazadin Hanı, Karatay Medresesi, İnce Minareli Medrese, Alaeddin Camii, Sahip Ata Külliyesi, Sırçalı Medrese, Gömeç Hatun Türbesi, Kesikbaş Türbesi, Kalender Baba Türbesi, Hasbey Darülhüffazı, Sahip Ata Vakıf Müzesi, Mevlana Türbesi.
Çeşitli kamu kuruluşları ve akademik çevrelerce yoğun ilgi ile karşılanan gezinin, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı’nın öz görevi doğrultusunda yapılacak bu türden programlara örnek olması bekleniyor.© 2014 - Atatürk Kültür Merkezi Ziyabey Cad. No: 19 Balgat - Çankaya / ANKARA
 Telefon: +90 (312) 284 34 18
  Belgegeçer: +90 (312) 284 34 65