Dr. Ömer GÖK

1989 yılında Ankara’da dünyaya gelen Ömer GÖK, ilk ve ortaöğrenimini Ankara’da tamamladı. 2010 yılında Kırıkkale Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. 2013 yılında aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini; 2020’de Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktora eğitimini tamamladı. Doktora tezi olarak “Mustafa Sâfî’nin Celâl ü Cemâl Tercümesi (İnceleme-Tenkitli Metin)”ni hazırladı.

Çalışma hayatına 2013 yılında Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığında Uzman Yardımcısı olarak başladı. 2018 yılında Yüksek Kurum Uzmanı ünvanını kazandı. Şubat 2022’de Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcılığına atanan GÖK, iki yıl bu görevini sürdürdükten sonra Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığında Başkan Yardımcılığına getirildi.

Yayımlanmış beş kitabı (ikisi ortak), çeşitli hakemli dergilerde yayımlanmış bilimsel makaleleri, ulusal ve uluslararası etkinliklerde sunulmuş bildirileri ve yazmış olduğu ansiklopedi maddeleri bulunmaktadır. Ayrıca Arkakapak, Ayraç, kitap-lık, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Yediiklim ve Söğüt gibi dergilerde deneme, kitap tanıtma ve inceleme yazılarıyla yer bulmuştur.

Evli ve iki çocuk babasıdır.