Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Adalet Ağaoğlu’nun 90. Doğum Gününü Kutladı.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumuna bağlı Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ve Hacettepe Üniversitesi iş birliği ile 2 Mayıs 2019 Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tuğrul İnal Konferans Salonunda “Doğumunun 90.Yılında Adalet Ağaoğlu Sempozyumu” gerçekleştirildi. Sempozyumla, XX. yüzyıl Türk edebiyatının en önemli romancılarından biri kabul edilen Adalet Ağaoğlu doğumunun 90.yılında okurlarıyla buluşturuldu.
2 Mayıs Perşembe günü saat 9.30’da yapılan açılışta “Fikrimin İnce Gülü” adlı eserin dinletisi de izleyicilere sunuldu.
H.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Musa Yaşar Sağlam’ın açış konuşmasıyla başlayan sempozyumda, Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel Bozbeyoğlu, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki Eraslan ve Hacettepe Üniversitesi Rektörü A. Haluk Özen konuşma yaptılar.
Prof. Dr. Musa Sağlam yazarların doğum günlerini bu tarz etkinliklerle kutlamak gerektiğini ifade ettiği konuşmasında Adalet Ağaoğlu’nun özgeçmişini anlatarak, yazarın 20. Yüzyıl Türk edebiyatının en önemli romancısı kabul edildiğini dile getirdi. Ağaoğlu’nun aldığı ödülleri sıraladığı konuşmasında kendisi bütün Türkiye’ye hocalık etmiştir dedi. Ayrıca Prof. Dr. Sağlam, Ağaoğlu’nun sempozyuma sağlığı elvermediği için katılamayacağını ilettiği mektubunu izleyicilere okudu.
Sempozyumda sunulan bildirilerin ‘’Özyaşam Öyküsünde Yazarın Yeniden Doğuşu’’ başlığı altında kitaplaştırılacağını duyurdu.
Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel Bozbeyoğlu ise konuşmasında Adalet Ağaoğlu romanlarında Türkiye Cumhuriyeti tarihinin toplumsal gelişiminin okunduğunu ifade ederek, kadın yazar olmasının önemine vurgu yaptı. Ayrıca Adalet Ağaoğlu’nun Fransız edebiyatında çok görülen bilinç akışı yöntemini Türk Edebiyatında da kullandığını dile getirdi. Prof. Dr. Sibel Bozbeyoğlu, Adalet Ağaoğlu roman sanatıyla irdelediği durumu gözler önüne seren gerçek bir cumhuriyet kadınıdır dedi.
Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki Eraslan anlamlı bir program ve güzide bir toplulukla bir arada olmanın verdiği mutluluk ile sözlerine başladığı konuşmasında sempozyumdaki bildirilerin ‘’Özyaşam Öyküsünde Yazarın Yeniden Doğuşu’’ başlığı altında kitaplaştırılarak Atatürk Kültür Merkezi yayınları içerisinde basılacağının sözünü verdi. Dr. Eraslan, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı olarak Hacettepe Üniversitesi ile paydaş olmaktan mutlu olduklarını dile getirdi. Adalet Ağaoğlu’nun kendi hayatını anlattığı konuşmasında zarif ve latif bir hanımefendi olduğunu ifade etti.
Hacettepe Üniversitesi Rektörü A. Haluk Özen konuşmasında edebi bir şahsiyet olan Adalet Ağaoğlu’nun bir Cumhuriyet kadını olduğunu ve yüzyılımıza damgasını vurduğunu dile getirdi.
Sempozyumun açılışında, Alman Filoloji bölümü doktora öğrencisi Esra Can Alnıaçık’ın Adalet Ağaoğlu ile yaptığı röportajın gösterimi yapıldı. Ağaoğlu, röportajında 90 yıllık yaşamında kendisini etkileyen olayları çarpıcı örneklerle izleyiciye sundu. Ayrıca, gençlere günlük tutmalarını tavsiye etti.
Alman Filoloji, Türkoloji ve Mütercim-Tercümanlık bölümlerinden ve genç araştırmacılardan 14 bilim insanının katıldığı sempozyum 2 oturumda gerçekleştirildi. Ağaoğlu’nun eserleri üzerine Türk Dili ve Edebiyatı ile Alman Dili ve Edebiyatı alanlarında yapılmış doktora tezi, makale, tebliğ ve diğer bilimsel çalışmalara yer verilen sempozyumda, ayrıca yazarın eserlerinin Almancaya yapılmış çevirilerinin kuramsal ve bilimsel düzlemde tartışılması sağlandı.
Sempozyum, bilim insanlarına katılım belgesi sunumuyla sona erdi.