15 Temmuz Konulu Fotoğraf Sergisi

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı 16 Temmuz Perşembe günü saat 10.30’da Kızılay Metro Sanat Galerisi’nde “15 Temmuz Konulu Fotoğraf Sergisi”nin açılışını  gerçekleştirdi.
Sergi açılışını Kurum Başkanı  Dr. Zeki Eraslan ve  Başkan Yardımcısı Dr. Adem Uzun birlikte yaptılar.
Kurum personelinin de hazır bulunduğu sergi açılışında Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki Eraslan İhlas Haber Ajansı muhabiriyle bir ropörtaj gerçekleştirdi. Dr.Eraslan konuşmasında 15 Temmuz 2016’da demokrasimize, istikbal ve istiklalimize kasteden hain darbe girişimini lanetlediğini, tarihe altın harflerle yazılacak kahramanlıkla bu ihanete dur diyen milletimize, canlarını feda eden şehitlerimize ve gazilerimize şükranlarını  sunduğunu ifade etti. Bu tip faaliyetlerde yer almak Atatürk Kültür Merkezi için bir onurdur, değerdir. Bundan sonra da bu gibi faaliyetlerimize devam edeceğiz” dedi. Darbe girişiminin 4.Yılında demokrasimizin  zafer kazanarak yoluna devam ettiğini, o günleri unutmamamız gerektiğini belgeleyen  fotoğrafların yer aldığı serginin Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafından hazırlandığını ve 15 Temmuz şehitlerinin anısına ithaf edildiğini dile getirdi. Dr. Zeki Eraslan konuşmasında sergi salonunu tahsislerinden ve verdikleri  katkılardan dolayı Ankara Büyükşehir Belediyesine teşekkürlerini sundu.
Sergiye katılanlara Başkanlığımız yayınlarından Halk Şairlerinin Dilinden 15 Temmuz Darbe Girişimi eseri ücretsiz dağıtıldı. Halk Şairlerinin Dilinden 15 Temmuz Darbe Girişimi eseri ile birlikte sunulan dvd’de halk şairlerimizin dilinden bu ihanet gecesinin tahlili ve tasviri aktarılmıştır. Büyük boyutlu 56 adet 15 Temmuz konulu fotoğrafın ve resimlerin sinevizyon gösterisinin yer aldığı sergi, 16 Temmuz-17 Temmuz  tarihlerinde  halkımız tarafından ziyaret edildi.