27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü Etkinliği Türk Temaşa Sanatı Şed Kuşanma Töreni

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığınca kukla, Karagöz ve orta oyunu gibi alanlarda, gelenekli Türk tiyatrosunda yetkinleşen sanatçılarımıza ustalık beratı vermek ve kültürümüzün önemli bir geleneğini yaşatmak amacıyla 26 Mart 2021 tarihinde Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Korgeneral Suat İlhan Konferans Salonunda, Türk Temaşa Sanatı Şed Kuşanma Töreni düzenlendi.

Törene Bilim Kurulu Üyesi ve Kukla-Karagöz Sanatçısı Mehmet Tahir İkiler, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki Eraslan, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu, Şed kuşanacak usta adayları ve daha önce Şed kuşanmış ustalar katıldı.

Ahilik geleneğinde herhangi bir meslekte yetkinleşen zanaatçılar Şed (Peştamal) Kuşanma Töreni’yle ustalık makamına yükseltilirler. Gelenekli Türk tiyatrosunun kukla, Karagöz ve orta oyunu gibi türlerinde de aynı gelenek sürdürülmüş ve söz konusu seyirlik oyunlarımızda yetkinleşmiş sanatçılarımıza Şed Kuşanma Töreni’yle ustalık payesi verilegelmiştir. Bu alanda yetkinleşen ve ustası Hadi Poyrazoğlu’ndan şed kuşanan sanatçılardan biri de Mehmet Tahir İkiler’dir. Aynı zamanda Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Bilim Kurulu Üyesi olan İkiler, gelenekli Türk tiyatrosunun yaşatılıp geliştirilmesine katkı sağlamış ve bu alanda birçok öğrenci yetiştirmiştir.

Tören, Şed kuşanacak usta adayları Azer Can Okutan ve Abdullah Gürel’in sergilediği tiyatro gösterisiyle başladı. Gösteri sonrasında Mehmet Tahir İkiler, ustalık simgesi olan “Peştamal”ı usta adaylarına kuşandırdı. İkiler 30 yıl öncesine döndüğü konuşmasında “30 yıl önce ustam Hadi Poyrazoğlu tarafından hiç beklemediğim anda bir peştamal kuşandırılmıştım. Şimdi sizin huzurunuzda benim yanımda eğitim görmüş öğrencilerime Ankara Büyükşehir Belediye Tiyatrosundaki görevim süresince 16-17 tane öğrencim kukla-karagöz-orta oyunu-tuluat konusunda ustalaştı. Bu mesleği sürdürür hale geldiler” dedi.

Türk Temaşa Sanatı Şed Kuşanma Töreni’yle Mehmet Tahir İkiler yanında yetişip kukla, Karagöz ve orta oyunu gibi seyirlik oyunlarımızda yetkinleşen usta adayları Azer Can Okutan ve Abdullah Gürel’e ustalık simgesi olan ‘Peştamal’ kuşandırdı.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki Eraslan törendeki konuşmasında “Büyük devlet olmanın gereği geleneklerimize sahip çıkmaktan geçiyor. Atatürk Kültür Merkezi olarak bizler kültürümüzün çok geniş yelpazesinde görev yapmakta olan önemli bir kurumuz. Daha önce geleneksel sanatlar üzerine yaptığımız pek çok programın yanında bugün de geleneksel Türk tiyatrosuna sahne sanatlarıyla ev sahipliği yapmış bulunmaktayız. Öncelikle böyle bir programın tertip edilmesinde bize bu imkanı temin etmemizi sağlayan değerli Bilim Kurulu Üyemiz Tahir hocamıza çok teşekkür ediyorum.’’ dedi. Konuşmasında ve bunun gibi birçok programa ev sahipliği yapılmaya devam edileceğini ifade eden Dr. Eraslan, “Bu çok güzel gösteriyi bizlere sunan ve bugün ahilik geleneğinin bir ürünü olarak aslında oradan tevarüs eden bir mantıkla Türk tiyatrosuna da yansıyan bu Şed Kuşanma Töreni’nde bize de çok güzel gösteri sunan ve ustalık makamına erişen sanatçılarımızı da tebrik ediyorum. Ahilik Anadolu irfanının temelinde vardır. Ahiliğin temelinin de kaliteli üretim, adil paylaşım vardır” diye konuştu.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammed Hekimoğlu ise sanatın ve sanatçının toplumun değerleri için ne kadar önemli olduğunu ifade ettiği konuşmasında, Mehmet Tahir İkiler’in gerçek bir sanatçı örneği olduğunu dile getirdi ve ustalık makamına erişen sanatçılarımızı tebrik etti.

Türk Temaşa Sanatı Şed Kuşanma Töreni Şed kuşanan usta adayları ve daha önce Şed kuşanmış ustalara katılım belgesi verilmesiyle sona erdi.

Başkanlığımızca düzenlenen Türk Temaşa Sanatı Şed Kuşanma Töreni’yle hem gelenekli tiyatromuzun önemli bir unsurunun yaşatılmasına katkı sağlandı hem de 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü kutlandı.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı olarak bütün tiyatro emekçilerinin gününü kutluyoruz.

Töreni izlemek için tıklayınız.