39. Tüyap Kitap Fuarı Prof. M. Uğur DERMAN – Söyleşi ve İmza Günü

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı olarak beş yüzü aşkın yayınımızla katıldığımız 39. İstanbul Kitap fuarı etkinlikleri kapsamında ikinci baskısını yaptığımız Türk Hat Sanatından Seçmeler kitabının yazarı Prof. M. Uğur Derman 7 Aralık Çarşamba günü saat 11.30’da Karadeniz Salonunda bir söyleşi gerçekleştirdi. Okuyucularına hitap eden Prof. Uğur Derman, Türk Hat Sanatı kitabının ikinci baskısının yapılmış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türklerin Karahanlılar döneminde İslamiyet’i kabul etmesinden sonra önce yazı, sonra da bir sanat olarak hat sanatına ilgi duyduklarını ve gelişimine özellikle Osmanlı Devleti döneminde büyük katkı yaptıklarını ifade etti. Uğur Derman, hat sanatının hiç gerilemeden 20. yüzyıla kadar ilerleyerek gelişimini sürdürdüğünü; Şeyh Hamdullah, Hafiz Osman, Mustafa Rakım, Sami Efendi gibi üstatların hat sanatına büyük katkı yaptığını belirtti.

Hat sanatının tarihi ve gelişimi hakkında verdiği bilgilerle söyleşisine devam eden Derman, hat sanatında kullanılan malzemeler hakkında da açıklamalar yaptı. Dinleyicilerin dikkatle takip ettiği söyleşi, soru cevap bölümünün akabinde fotoğraf çekimiyle sona erdi

 İlgiyle dinlenen söyleşinin ardından Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı sergiliğinde kitaplarını imzalamak üzere okuyucularıyla buluştu.

Eski Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli sergiliğimizi ziyaret etti ve kendisine Prof. Uğur Derman’ın kaleme aldığı Türk Hat San’atından Seçmeler kitabımız hediye edildi.