4. Uluslararası Öğrenci Kongresi Üsküp’te Başladı.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ve Uluslararası Balkan Üniversitesi (IBU)  işbirliğiyle gerçekleştirilen ve 5-6 Ekim tarihlerinde düzenlenecek olan 4. Uluslararası Öğrenci Kongresi’nin açılış töreni Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te geçekleştirildi.

Kongre açılış programı saat 10.00’da başladı. Öğrenci ve öğretim üyelerinin yanı sıra Makedonya Cumhuriyeti’nin Avrupa’ya entegrasyonundan sorumlu Başbakan Yardımcısı Dr. Bujar Osmani, Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Kocayusufoğlu, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunun Bilimsel Çalışmalar Koordinasyonu Dairesi Başkanı Dr. Adem Uzun ve Uluslararası Öğrenci Kongresi Organizasyon Başkanı ve IBU Yüksek Lisans öğrencisi Dukica Pavloviç  kongre açılışında hazır bulundular.
Açılışın ilk konuşmacısı Uluslararası Öğrenci Kongresi Organizasyon Başkanı Dukica Pavlovic organizasyona yönelik hazırlık aşamalarını anlattı. Pavlovic, 35 ülkeden 80 öğrencinin katıldığı büyük ve uluslararası bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını söyledi.
Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Kocayusufoğlu kongrenin, üniversitenin öğrencileri tarafından dört yıldır düzenlendiğini belirterek, yoğun katılımdan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Daha sonra kürsüde yerini alan ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunu temsilen kongreye katılan Bilimsel Çalışmalar Koordinasyonu Dairesi Başkanı Dr. Adem Uzun gençleri selamlayarak konuşmasına başladı. Dr. Uzun, uluslararası düzeyde düzenlenen ve geleneksel Uluslararası Öğrenci Kongresi’nin 4.’sünü Uluslararası Balkan Üniversitesi birlikteliğiyle  gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dr. Adem Uzun, “Yeni bir dünya inşa etmek istiyorsak, insanî değerlerle mücehhez bir nesil yetiştirmek gerekir. Siz gençleri görünce adalet, özgürlük ve barış gibi insanî değerlerin geleceğin dünyasına hakim olacağına dair inancım daha da güçlendi. Görevimiz, gençlere güvenmek, onlara rehber olmak ve önlerinden engelleri kaldırmak olmalıdır.” dedi. Uluslararası düzeyde bir öğrenci kongresi düzenlenmesinin ne kadar isabetli olduğunu dile getiren Dr. Uzun, konuşmasının sonunda kongrenin başarılı geçmesi dileğiyle gençlere ve organizasyona emeği geçenlere teşekkürleri sundu.
Yoğun programına rağmen kongre açılışına katılan ve gençleri yalnız bırakmayan Makedonya Başbakan Yardımcısı Dr. Bujar Osmani de kürsüde yerini alarak, öğrenci kongresine  hükümeti adına katılmaktan ve ülkesinin bu tür organizasyonlara ev sahipliği yapmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dr. Osmani konuşmasının sonunda, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı işbirliği ile gerçekleştirilen kongrenin başarılı geçmesini diledi. 
Törenin ardından konuşmacılara hediye takdimi yapıldı.

Atatürk Kültür Merkezi ve Uluslararası Balkan Üniversitesinin düzenlediği 4. Uluslararası Öğrenci Kongresi’nin bu yılki teması “Küreselleşmiş Çağda Yeni Bir Dünyanın Oluşturulması” olarak belirlendi. Her yıl geleneksel olarak Dünya’nın dört bir yanından gelen öğrencilerin buluşma noktası olan kongreye 35 farklı ülkeden 80 öğrenci katılıyor. Oturumlar eş zamanlı olarak iki salonda gerçekleştirilecek ve sunumlar İngilizce olarak yapılacaktır. İki gün sürmesi planlanan 4. Uluslararası Öğrenci Kongresi 6 Ekim Cuma akşamı sona erecektir.