“8th International Symposium on History of Machines and Mechanisms” Açılışını Yaptı.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, Ankara Üniversitesi ve Makine Teorisi Derneği iş birliği ile düzenlenen “8th International Symposium on History of Machines and Mechanisms” 18.04.2024 tarihinde saat 10.00’da Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Toplantı Salonunda açılışını yaptı.

IFToMM’un 2000 yılında başlattığı “International Symposium on History of Machines and Mechanisms” adlı sempozyum dizisinin 8’ncisinin açılışı, bu yıl Başkanlığımızın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. “Kurum Tanıtım Filmi”nin gösterimi ile başlayan sempozyumun açışında Kurum Başkanımızla birlikte Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Öğr. Üyesi İrem ASLAN SEYHAN, Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı ve Bilim Kurulu Üyemiz Prof. Dr. Melek DOSAY GÖKDOĞAN, IFToMM Türkiye Başkanı Prof. Dr. Gökhan KİPER, ISC-HMM Başkanı Marco CECCARELLİ birer konuşma yaptılar.

IFToMM Türkiye Başkanı Prof. Dr. Gökhan KİPER açış konuşmalarında, “2011 yılından itibaren Türkiye üyeliğini yürüttüğümüz  IFToMM’un düzenlediği uluslararası sempozyumuna bu yıl ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi ve “8th International Symposium on History of Machines and Mechanisms”e katkılarından dolayı Başkanlığımıza teşekkürlerini  iletti.

ISC-HMM Başkanı Marco CECCARELLİ ise açış konuşmalarına, Türkiye’de olmaktan duyduğu onuru ve mutluluğu belirterek başladı. CECCARELLİ, geleceğin teknolojisini inşa etmek için bu teknolojinin köklerine dayanan bilimin tarihine yönelmenin son derece önemli olduğunu vurgulayarak “İlk olarak sadece mühendislik üzerine bir topluluk iken bugün bu sempozyum ile disiplinler arası bilimin ve teknolojinin özel tarihine değiniyor olmak son derece önemlidir. Bu sempozyumun en önemli amacı ve üzerinde durduğu konu dünya çapında geniş katılımlı olmasıdır. Bilimin; özellikle makine ve mekanizma tarihinin anıldığı bu sempozyumun bu sene Türkiye’de olmasından son derece memnunuz. Katkılarınız için müteşekkiriz” diyerek açış konuşmalarını tamamladı.

Kurum Başkanımız Dr. Zeki ERASLAN açış konuşmalarında; “Yurt dışından ve yurt içinden programımızı teşrif eden tüm katılımcılara hoş geldiniz diyerek sözlerime başlamak istiyorum. Tanıtım filminde de yer aldığı üzere Başkanlığımız, kültürümüzün çok geniş bir yelpazesinde görev, yetki ve sorumluluk üstlenmiş, ulusal ve uluslararası düzeyde çok önemli projelere imza atan bir kamu kurumudur. Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının böylesine güzide bir bilim heyeti olan sizler aracılığıyla ev sahipliğini yaptığımız “8th International Symposium on History of Machines and Mechanisms” vesilesi ile yurt dışında da tanınıyor olmasından duyduğum memnuniyeti özellikle belirtmek istiyorum. İş birliği içinde olduğumuz Ankara Üniversitesi ve Makine Teorisi Derneğine,  makine ve mekanizma tarihi alanında önemli katkılar sağlayacak bu sempozyumda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor; programın başarıyla tamamlanmasını temenni ediyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

Açılışı 18 Nisan 2024 tarihinde Başkanlığımız ev sahipliğinde gerçekleştiren “8th International Symposium on History of Machines and Mechanisms”in diğer oturumları, 19-20 Nisan 2024 tarihlerinde Ankara Üniversitesi Tandoğan Kampüsü 100. Yıl Konferans Salonu’nda devam edecektir.