9. ULUSLARARASI TÜRK KÜLTÜRÜ KONGRESİ DUYURUSU

Başkanlığımızca 2021 yılının Kıbrıs’ın fethinin 450. yılına tekabül etmesi münasebetiyle 21-23 Ekim tarihleri arasında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Lefkoşa şehrinde, 9. Uluslararası Türk Kültürü Kongresi “Yurt Dışı Türk Kültür Varlıkları: Kıbrıs” temasıyla  gerçekleştirilecektir.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı olarak kuruluşumuzdan bu yana belirlenen çalışma alanlarımız doğrultusunda kültür ve bilim dünyasına katkı sağlama hedefiyle, ilkini 1985 yılında Ankara’da gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Türk Kültürü Kongrelerini dört yılda bir ve farklı alt başlıklarda düzenlemekteyiz. 8. Uluslararası Türk Kültürü Kongremiz “Kültürel Miras” temasıyla, 24-27 Ekim 2013 tarihlerinde “2013 Türk Dünyası” ve “Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti” ilan edilen Eskişehir’de yapılmıştı.

Bu yıl gerçekleştireceğimiz “Yurt Dışı Türk Kültür Varlıkları: Kıbrıs” temalı  9. Uluslararası Türk Kültürü Kongresi’nde “Mimari ve Sanat Tarihi, Musiki, Halk Bilimi, Edebiyat ve Dil, Tarih ve Uluslararası İlişkiler, Güzel Sanatlar ve El Sanatları, Vakıflar ve Kıbrıs Türk Kültürü” ana başlıklarına yer verilecektir.

Ülkemiz ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden devlet erkanının da katılımı beklenen çağrılı kongremiz, Başkanlığımız  tarafından davet edilen ve Kıbrıs üzerine yaptıkları çalışmalarla tanınan 50’den fazla bilim insanının katılımıyla 12 oturumda yapılacaktır.

Kongre ile ilgili detaylı bilgi ve önemli tarihlere https://tamga.gov.tr/akmb9.kongre adresinden ulaşılabilir.

Program kitapçığı için tıklayınız.