Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Bilim Kurulu Toplantısını Gerçekleştirdi.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, 2023 yılının ilk Bilim Kurulu toplantısını Türk kültürünün farklı alanlarında çalışmalarını sürdüren 27 Bilim Kurulu üyesi, Kurum uzmanları ve müdürlerinin katılımıyla 25 Mayıs 2023 tarihinde Türkiye Barolar Birliği toplantı salonunda gerçekleştirdi.

Bilim Kurulu toplantısı, Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Yüksel ÖZGEN ve Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki ERASLAN’ın açış konuşmaları ile başladı.

Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Yüksel ÖZGEN konuşmasında; Atatürk Kültür Merkezi Başkanıyla yakın olarak çalıştığını ve Kurum faaliyetlerini çok yakinen takip ettiğine değindi. Yüksek Kurum Başkanı olarak Bilim Kurulu üyelerini çalışmalarından kutlamış, Kurumlarımızın yüz akı olan çalışmalarından dolayı Bilim Kurulu üyelerine teşekkür etti.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki ERASLAN konuşmasında Bilim Kurulu toplantısının Cumhuriyetimizin 100. yılında yaptığımız ilk toplantımız olduğunu belirtti. Bilim Kurulu toplantımız ile yılın ilk yarısında yapılan faaliyetler hakkında ilerlemeyi değerlendirdiğimizi ifade ederek yıllık çalışma programımızın Bilim Kurulu Üyelerimizin önerileri ve stratejik plan çerçevesinde oluşturulduğunu belirtti.

Bu bağlamda Kurum yayın, etkinlik ve projeleri hakkında detaylı bilgiler veren Dr. Zeki ERASLAN, Başkanlığın devam etmekte olan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı dâhilinde desteklenen “Türk Masal Külliyatı, Çocuklar İçin Türk Masallarından Seçmeler ve Türk Devlet ve Düşünce Hayatına Yön Veren Şahsiyetlerin Kısa Yaşam Öyküleri Serisi ve Çevirisi” adlı projelerin önemine değindi. Dr. ERASLAN’ın Kurum faaliyetlerini değerlendirme ve bilgilendirme sunumunun ardından toplantının olağan gündemine geçildi.

Öğleden sonraki oturumda, Bilim ve Uygulama Kol toplantıları gerçekleşti. Bilim ve Uygulama Kolları Başkanları, kollarının 2023 yılının ilk yarısında gerçekleştirdiği faaliyetlerin kısa bir değerlendirmesini yaparak 2023-2024 yılının bilimsel faaliyetlerine ilişkin görüş ve önerilerde bulundular.

Toplantı, Bilim Kurulu üyemiz Prof. Dr. Cenk GÜRAY ve Ata SIVACI’nın verdiği dinleti sonrasında sona erdi.