Balkanlarda Türk Kültürü ve Ahilik

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlediğimiz ve Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen ‘Balkanlarda Türk Kültürü ve Ahilik’ sempozyumu başarıyla tamamlandı.

Başkent Üsküp’te Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi, Kırşehir Valiliği ve Atatürk Kültür Merkezi’nin katkılarıyla, Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin ev sahipliğinde ‘Balkanlarda Türk Kültürü ve Ahilik’ sempozyumu düzenlendi.

Üsküp’teki Türk Çarşısı içinde yer alan Buşi Otel’de yapılan açılışa Türkiye’nin Makedonya Büyükelçisi Ömür Şölendil, AKMB Başkan Yardımcısı Şaban Abak, Ahilik Araştırmaları Merkezi müdürü Kâzım Ceylan ve Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şinasi Gündüz katılarak birer konuşma yaptılar. Kırşehir Vali Yardımcısı Özkan Demirel, TİKA ve Yunus Emre Vakfı Üsküp temsilcileri de açılış törenine eşlik ettiler.

Atatürk Kültür Merkezi Başkan Yardımcısı Şaban Abak Ahilik’in Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı dönemlerinde Anadoluda büyük bir sûfî- esnaf teşkilatlanması olduğunu söyledi. Abak, Ahilik teşkilatının, şehirlerin, kasabaların imar ve ihya edilmesi, mesleklerin sınıflandırılması, meslek ahlakının ve meslek etiğinin belirlenmesi ve korunması, üretilen hizmet ve mamüllerin standartların belirlenmesi gibi hizmetlerin yerine getirildiği biri kurum olduğunu söyledi.  

15’i Türkiye’den ve 10’u Balkan ülkelerinden olmak üzere 25 bilim insanının tebliğ sunduğu sempozyumun ardından konuklar Üsküp Türk çarşısını ve tarihi eserleri ziyaret ettiler.