“CUMHURİYETİN 100. YILINDA ORD. PROF. DR. AYDIN SAYILI’NIN DÜŞÜNCE TARİHİMİZE KATKILARI” Paneli Gerçekleştirildi

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafından 27 Ocak 2023 tarihinde Ankara Üniversitesi DTCF Muzaffer Göker salonunda düzenlenen “Cumhuriyetin 100.Yılında Ord. Prof. Dr. Aydın SAYILI’nın Düşünce Tarihimize Katkıları” konulu panel  saat:14.00’te  Kurum Tanıtım Filminin izlenmesinin ardından  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlamıştır. Açış Konuşmalarında; DTCF Dekanı Prof. Dr. Levent KAYAPINAR konuşmasında; Osmanlıdan Cumhuriyete geçiş sürecinde yetişmiş, Atatürk tarafından seçilmiş, yurtdışında okumuş ve ülkesine dönerek hizmet etmiş, dünyaca tanınan bir bilim insanının çalışmaları, eserleri, yetiştirdiği bilim insanları ve alanına yaptığı katkılarını kronolojik olarak anlatmıştır. Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki ERASLAN konuşmasında; Türk Devlet ve Düşünce Hayatına Yön Veren Şahsiyetlerin Kısa Yaşam Öyküleri Serisi ve Çevirisi” kapsamında  Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, Aydın Sayılı, Cahit Arf, Mevlana, Cezerî , Ahmet Yesevi, Mimar Sinan, Fuat Sezgin gibi önemli on sekiz şahsiyetin de hayat hikâyelerinin on üç dile çevrilerek dünya gençliğine ulaştırılması sağlanmaktadır. Bu proje Dışişleri Bakanlığımızla yürütülen iş birliği ile ilgili hedef ülkelere ulaştırılmış  ve proje 2022 yılında Aydın Sayılı ve Cahit Arf, 2023 yılının hem Cumhuriyetimizin ilanının 100. yılı olması hem de İstanbul’un Fethinin 570. yılı olması vesilesiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Fatih Sultan Mehmed kitaplarını Türkçe ile birlikte 11 dilde yayımlamayı planladıklarından bahisle kurumun faaliyetlerini anlatmıştır.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının kültür ve bilim dünyasındaki önemi giderek artmaktadır. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı dâhilinde desteklenen “Türk Masal Külliyatı (Türkiye Sahası)”, “Çocuklar İçin Türk Masallarından Seçmeler Projesi “de kültür hayatımızdaki yerini almıştır, demiştir. Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, Bilim ve Düşünce Bilim Uygulama Kolu’nun  2023 faaliyetleri için önerdiği “Cumhuriyetin 100.Yılında Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı’nın Düşünce Tarihimize Katkıları” konulu panelde  “Türk Devlet ve Düşünce Hayatına Yön Veren Şahsiyetlerin Kısa Yaşam Öyküleri Serisi ve Çevirisi Projesi” kapsamında hazırlanan Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı Cumhuriyet Döneminde Bir Bilge adıyla 7 dilde (Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, Farsça ve Arapça)  yayımlanan eser tanıtılmıştır.   Daha sonra oturuma geçilmiştir.

Panele konuşmacı olarak katılan;

Ankara Üniversitesi DTCF Felsefe Bölümünden Prof. Dr. Melek DOSAY GÖKDOĞAN,“Hatıralar”

Yine Ankara Üniversitesi DTCF Felsefe Bölümünden Prof. Dr. Remzi DEMIR, “Aydın Sayılı’nın Düşünce Tarihimizdeki Yeri” konuşmasından sonra bir çay arası verilmiştir.

Kastamonu Üniversitesinden Prof. Dr. Yavuz UNAT,“Ord. Prof. Dr. Aydın SAYILI ve Türk Bilim Tarihine Katkıları”

Sosyolog Dr. Dursun AYAN, “Ord. Prof. Dr. Aydın SAYILI Eserlerinde Bilim Sosyolojisi İmkanları”  başlıklı sunumlarını yapmışlardır.

Panel kapsamında bu eserin Türkçe nüshası ücretsiz olarak öğrencilere dağıtılmıştır.

Bu vesileyle Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının kurucu başkanı ve Atatürk Kültür Merkezi adına Erdem Dergisinin çıkarılmasında büyük emek harcayan Ord. Prof. Dr. Aydın SAYILI anılmıştır.

Panel, katılımcılara katılım belgesi takdimi ile sona ermiştir.