Erdem Dergisi 35. Yaşında 78. Sayısıyla Okuru İle Buluştu

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı’nın süreli, akademik, hakemli yayınlarından Erdem dergisi, 78. sayısıyla okuruyla buluştu.
İlk sayısı 1985 yılında çıkan Erdem Dergisi, 78. Sayı ile 35. yaşına ulaştı.  Dergi bugüne dek yayımlanan bilimden sanata, kültürden edebiyata, sanat tarihinden bilim tarihine, coğrafyadan çeviri çalışmalarına uzanan geniş bir yelpazede yüzlerce makale ile bilim dünyasındaki yerini aldı.
Erdem 35.yaşında Çin’de başlayan ve 2020 yılında bütün dünyada salgınlara neden olan COVİD-19 sürecinde çeşitli zorluklara rağmen okuyucusuyla buluşmayı başardı. Türkiye’nin sosyal bilimler alanında yayımlanan en köklü dergilerinden olan Erdem’in 2020 yılı Haziran sayısında Türk müziği, bilim tarihi, sözlükbilim, Yeni Türk Edebiyatı, tıp tarihi gibi alanlarda hazırlanmış on bir makale ve Başkanlığımızca yayımlanan üç kitabın tanıtım yazıları yer almaktadır.
Haziran ve Aralık aylarında olmak üzere yılda iki kez yayımlanan dergi, sosyal bilimlerin kültür, edebiyat, felsefe, sanat, sanat tarihi, bilim tarihi gibi çeşitli alanlarında akademik, özgün araştırma ve incelemelere, çeviri ve kitap tanıtım yazılarına yer veriyor. Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı’nın kurduğu ve adını verdiği dergi, Tr Dizin, Sobiad, Asos, MLA, EBSCOhost tarafından taranıyor. Derginin diğer uluslararası dizin ve platformlarda yer alması için çalışmalar yürütülmektedir. Son sayısı da dâhil olmak üzere derginin tüm sayılarına https://dergipark.org.tr/tr/pub/erdem adresinden ücretsiz olarak ulaşılabilir.
Bütün okuyucularımıza bol okumalı günler diliyoruz.