“Erken Cumhuriyet Döneminde Kadınların Eğitimi” Paneli Gerçekleştirildi.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafından Hacettepe Üniversitesinin katkıları ile düzenlenen “Erken Cumhuriyet Döneminde Kadınların Eğitimi” konulu panelimiz, 13 Ekim 2023 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Tuğrul İnal Konferans Salonunda yoğun dinleyici katılımıyla başarıyla tamamlandı.

Başkanlığımızın Cumhuriyetimizin 100. yılı kapsamında gerçekleştirdiği “Erken Cumhuriyet Döneminde Kadınların Eğitimi” konulu panelimiz Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki ERASLAN, Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet ÖZ, Hacettepe Üniversitesi Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Emine ERDOĞAN ÖZÜNLÜ, akademisyenler ve öğrencilerin katılımıyla saat 10.00’da başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ardından Kurum Tanıtım Filminin gösterimi ile başlayan panelin açış konuşmalarına geçildi. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Emine ERDOĞAN ÖZÜNLÜ açış konuşmalarında, panelin güzel geçmesi dileklerini iletti. Ankara’nın başkent ilan edilişinin 100. yıl dönümünde, böyle anlamlı bir günde kadınların eğitimi panelinin düzenlenmesinin ayrı bir önem arz ettiğini belirtti. Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı BE Prof. Dr. Derya ÖRS ve Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki ERASLAN’a teşekkür eden ÖZÜNLÜ, Cumhuriyetin en önemli kazanımlarından birinin kadınların önemli mevkilere gelmesi olduğunu belirtti. Sözlerine “Salonda da görüldüğü üzere aramızda birçok kadın akademisyen ve öğrenci bulunmaktadır.” şeklinde devam etti. Başta Atatürk olmak üzere o dönemin bütün aksiyoner devlet adamlarına teşekkürlerini sundu. Hacettepe Üniversitesinde böyle bir panel düzenlediği için Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki ERASLAN’a tekrar teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

Kurum Başkanımız Dr. Zeki ERASLAN açış konuşmalarında, “Lisans ve doktora eğitimini bu üniversiteden almış, sizden biri olarak bu üniversitede olmaktan duyduğum mutluluğu dile getirmek istiyorum.” dedi. Dr. ERASLAN, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının, Anayasanın 134. maddesine dayanan bir kurum olarak bir bilim ve kültür akademisi olma özelliği taşıdığını belirtti. Kültürümüzün tanıtılması ve korunmasının öncelikli amaçlarımız arasında yer aldığını belirten Dr. ERASLAN, Cumhuriyetin 100. yılını kutladığımız bu sene aynı zamanda Kurumumuzun kuruluşunun 40. yılını kutladığımızı sözlerine ekledi. Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının, kültürümüzün çok geniş yelpazesinde görev, yetki ve sorumluluk üstlendiğini belirten Dr. ERASLAN, Kurumumuz tarafından 9 Türk Kültür Kongresi icra edildiğini, 500’ü aşkın kaynak eser yayınladığını, 950’yi aşkın ulusal ve uluslararası sempozyum ve panele ev sahipliği yaptığını ifade etti. Kurum bünyesinde gerçekleştirilen iki önemli projeye değinen Dr. Zeki ERASLAN, söz konusu projelerin Cumhuriyet Türkiye’sinde, Cumhuriyet tarihinde ilk olma özelliği taşıdığına değindi. Bunlardan birinin Türk Masal Külliyatı Projesi olduğunu ve 6 binin üzerinde masalın sisteme yüklendiğini ifade ederek “Çocuklarımızın bize ait bizden masallarla büyümesini arzu ediyoruz.” dedi. Bu çalışmaların çağın gerektirdiği teknolojiyle hayata geçirilecek telefon uygulamalarından indirilebileceğini belirtti.

Dr. Zeki ERASLAN, diğer bir projenin Türk devlet ve düşünce hayatına yön veren büyüklerimizin hayatlarını 9 dile çevirme projesi olduğunu ifade ederken “Proje kapsamında ilk olarak Yunus Emre kitabı 9 dilde yayımlanmış, söz konusu kitapların Türkçe telif kısımları da alanında en iyi bilim insanlarına yazdırılmış, hatta çeviri komisyonunun başkanı da şu anda aramızdadır.” ifadelerini kullandı. Çevrilen kitapların, Dışişleri Bakanlığımızın iş birliğiyle dünyada elliyi aşkın ülkeye ulaştırıldığını, yine bu proje bağlamında Aydın Sayılı, Cahit Arf kitaplarının çevirilerinin yapıldığını belirten Dr. ERASLAN, “Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır şekilde Fatih Sultan Mehmet ve Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatları da İspanyolca dilinin de eklenmesi suretiyle 10 dile çevirme sürecimiz tamamlanma aşamasına gelmiştir. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u almış, Mustafa Kemal Atatürk ise İstanbul’u kurtarmıştır. Her ikisi de yazar, entelektüel ve önemli devlet adamıdır.” ifadelerini kullanmıştır.

Hacettepe Üniversitesinde bu önemli panel için bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu belirten Dr. Zeki ERASLAN, Tanzimatla birlikte kadının kamusal hayata girmesinin söz konusu olduğunu, kadınların geleceğin hem aydını hem annesi olduğunu, Cumhuriyetimizin birinci yüz yılında olduğu gibi ikinci yüzyılında da kadınların önemli yerlerde olmasını arzu ettiğini belirtti.

Protokol konuşmalarının ardından oturuma geçildi.

Bilim Kurulu Üyemiz Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinem BOZKURT’un başkanlığında gerçekleştirilen panelde;

Pera Müzesi Süreli Sergiler Yöneticisi Begüm AKKOYUNLU ERSÖZ, “Erken Cumhuriyet Döneminde Sanat Eğitimi ve Kadınlar”

Tarih Öğretmeni Dr. Gülnaz GEZER ESEN, “Cumhuriyet Döneminde İlk Kız Okulu: Ankara Kız Lisesi”

Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ayten SEZER ARIĞ, “Türk Eğitim Tarihinde Ankara Olgunlaşma Enstitüsünün Yeri” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi.

Panelin ardından tartışma bölümüne geçildi.

Panel, katılımcılara katılım belgesi takdimi ile sona erdi.