GELENEKLİ TÜRK SANATLARININ DÜNÜ, BUGÜNÜ VE GELECEĞİ ÇALIŞTAYI

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı olarak, 10-11 Mart 2017 tarihlerinde Ankara’da Başkent Öğretmen Evi’nde düzenlediğimiz “Gelenekli Türk Sanatlarının Dünü, Bugünü ve Geleceği Çalıştayı” başarıyla sonuçlandı.

İki gün süren Çalıştay Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS, Atatürk Kültür Merkezi Başkan Vekili Zeki ERASLAN’ın konuşmalarıyla açıldı.

Eşzamanlı olarak yedi ayrı salonda gerçekleştirilen etkinlikte her bir alanı temsilen Çalıştay Grup Yöneticileri tüm katılımcı ve dinleyenlere Çalıştay hakkında bilgi verdiler. Taş grubunu temsilen, Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hakkı ACUN ve Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nermin ŞAMAN DOĞAN, Çini grubunu temsilen, Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nurşen ÖZKUL FINDIK, Halı, Kilim, Tekstil, Kumaş grubunu temsilen Gazi Üniversitesi’nden Prof. Aysen SOYSALDI, Kitap Sanatları grubunu temsilen Gazi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Sevay OKAY ATILGAN, Duvar Resmi-Kalem İşi grubunu temsilen Hacettepe Üniversitesi’nden Doç. Dr. Pelin TEKİNALP, Ahşap İşleri grubunu temsilen Ankara  Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Rüstem BOZER, Cam ve Maden grubunu temsilen Gazi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Tomris YALÇINKAYA görev aldılar.

İki gün süren Çalıştay kapsamında Kitap Sanatları, Çini, Ahşap İşleri, Duvar Resmi-Kalem İşi, Halı, Kilim, Tekstil, Kumaş, Taş, Cam ve Maden  grupları oluşturuldu. Tüm gruplara Türkiye’nin her yerinden 90 saygın bilim insanı, çeşitli bakanlık ve kuruluşlardan 22  gözlemci katıldı. Başarıyla tamamlanan Çalıştayda tüm katılımcılara sertifikaları verildi.

Gelenekli Türk Sanatları Çalıştayında birçok farklı alandan değerli bilim insanlarını, uzman sanatkâr ve yöneticileri buluşturmak suretiyle ilgili alanlardaki bilimsel bilgi ve tecrübenin paylaşımına, yaşanan sorunların ve çözüm getirici fikirlerin tespitinin yapılmasına ortam oluşturduğunu umduğumuz Çalıştayın ikinci gününde her masa ayrı ayrı sonuç bildirgesi hazırladı. Önümüzdeki günlerde sonuç bildirgeleri ve gözlemci raporları ilgililere Kurumumuzca ulaştırılacaktır.