I.Uluslararası Konya Sanat Sempozyumu Açılışı Çevrimiçi Gerçekleştirildi

     Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin düzenlediği I. Uluslararası Konya Sanat Sempozyumunun açılış programı ülkemizi de etkisi altına alan pandemi nedeniyle on line olarak gerçekleştirildi. Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki Eraslan sempozyumda konuşma yaptı. Konuşmasında Konya’nın kadim bir kültür ve medeniyet şehri olduğunu ve uluslararası bir sanat sempozyumu düzenlemekle, sanatın da kadim merkezlerinden birisi olmak yolunda ilerlediğini ve bunun Konya’ya yakışır bir durum olduğunu ifade etti.

     Dr. Eraslan Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı olarak sanata dair, sanatsal faaliyetlere dair tüm çalışmaları desteklemek arzusunda olduklarını dile getirdiği konuşmasında, kurum olarak ülkemizin farklı üniversiteleriyle ulusal ya da uluslararası sempozyumlar, çalıştaylar düzenlediklerini dile getirdi. Dr. Zeki Eraslan “Gönül isterdi ki salgın dönemi olmasaydı ve yüz yüze bu toplantıyı Konya’da icra edebilseydik. İnşallah ülkemizin bu salgın koşullarından hızlı bir şekilde uzaklaşacağını temenni ediyoruz ve yeniden bu tip faaliyetleri yüz yüze bir arada fiziki aynı ortamı paylaşarak yapmayı gönülden arzuluyoruz.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

     Açılış programında konuşan Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu İzmir depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diledi. Konuşmasında üniversite olarak ilimin ve sanatın gelişmesine katkı sağlamak için tüm güçleriyle çalıştıklarını söyleyen Rektör Zorlu, genç bir üniversite olduklarını ifade etti. Ayrıca Prof. Dr. Cem Zorlu iki gün sürecek Sempozyumla aynı anda 250 eserin yer aldığı ‘Sempozyum Karma Sergisi’nin de on line olarak sanatseverlerin beğenisine sunulacağını duyurdu.

     Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Çaycı ise konuşmasında fakültede yürütülen çalışmalar ve sempozyum hakkında bilgiler verdi.

     Açılış konuşmalarının ardından sempozyum, oturumlarla devam etti. Sempozyum, internet ortamında takip edilebiliyor.