II. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu

Birincisi 2012 yılında İstanbul ve Ankara’da yapılan Kanun Festivali ve Sempozyumunun ikincisi 2-4 Ekim 2015 tarihleri arasında Ankara’da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin koordinatörlüğünde düzenlendi.

Başta Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı olmak üzere; T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, Gazi Üniversitesi, Başkent Üniversitesi ve ODTÜ Mezunları Derneği’nin destekleriyle yapılmış olan festivale Azerbaycan, Irak, İran, Yunanistan, Tunus, Ürdün ve Japonya ülkelerinden birçok akademisyen ve kanuni katıldı.

3 Ekim tarihinde Gazi Üniversitesi Konser Salonu’nda gerçekleşen açılış konserinde, çağdaş müzikçiler ve geleneksel kanun müziğinin evrensel ustaları, festival için bestelenen iki eserin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.

Üç gün boyunca süren festivale, Prof. Dr. Ruhi Ayangil ve Göksel Baktagir başta olmak üzere birçok kanun sanatçısı katıldı ve sempozyum oturum aralarında değerli kanunîlerce mini resitaller verildi.

Festivalin son gününde Nevzat Sümer, Gültekin Aydoğdu, Erol Deran ve Cüneyt Kosal gibi kanun sazının duayenlerine Onur Ödülü takdim edildi. Ayrıca festival sırasında 2012’de kaybettiğimiz değerli kanun sanatçısı Halil Karaduman, 2013’te kaybettiğimiz Necati Yıldızdoğan ve 2015’te kaybettiğimiz Julien Celaleddin Weiss anıldı.