Kurumumuz Emekli Uzmanlarından Âlim Yanık Vefat Etti.

Kurumumuzun ilk uzmanlarından Âlim Yanık dün sabah 68 yaşında hayata veda etti. Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı olarak, otuz beş yıl hizmet veren ve birçok uzman yardımcısının yetişmesine vesile olan değerli emekli personelimiz Âlim Yanık’ın vefatı sebebiyle ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

10 Mayıs 1956 yılında Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde doğan Yanık, A. Ü. DTCF Felsefe Bölümü, Felsefe Tarihi Anabilim Dalından 1985 tarihinde mezun oldu. 1993 yılında A. Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe Bölümü (Felsefe Tarihi)’nden “Jean-Jacques Rousseau’nun Tanzimat Dönemi Fikir Hayatımıza Etkileri” konulu çalışma ile yüksek lisans derecesi aldı. Aynı bölümde bir süre doktora programına devam etti. Kurumumuzun açtığı ilk uzman yardımcılığı yarışma sınavını kazanarak 1986 yılında göreve başladı. Üç yıllık yetişme dönemini takiben özel yeterlik sınavıyla uzman unvanlı kadroya atandı. Uzun yıllar kariyer uzmanı olarak Bilim ve Tefekkür Bilim ve Uygulama Kolunda hizmet verdikten sonra 2018 yılında girdiği yeterlik sınavı sonucu Yüksek Kurum Uzmanı kadrosuna atandı ve 2021’de yaş haddinden emekli oldu.

Âlim Yanık, Kurumumuzun düzenlediği ulusal ve uluslararası birçok bilimsel etkinlikte görev aldı. Pek çok eseri yayıma hazırladı. Süreli yayınımız Erdem dergisinin “Aydın Sayılı Özel Sayısı” ve “Cumhuriyet Özel Sayısı” dahil, düzenlenmesi, düzeltilmesi ve basım aşamalarında editör yardımcısı olarak görev yaptı. Aynı zamanda öğrencisi olduğu Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı’nın gözetiminde hazırladığı Atatürk’ün Kültür ve Medeniyet Konusundaki Sözleri adlı derlemesi 1990 yılında Kurumumuzca yayımlandı.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı uzman ve uzman yrd. kadrolarında otuz beş yıl hizmet veren ve titiz çalışmalarıyla mesai arkadaşlarının saygı ve sevgisini kazanan Âlim Yanık’ın cenazesi 2 Nisan Salı günü Etimesgut Ahimesut Söğüt Camiinde kılınacak öğle namazını müteakiben Etimesgut-Elvan mezarlığına defnedilecektir.