Pekin Kitap Fuarı’nda Yayınlarımızı Tanıttık

Pekin Uluslararası Kitap Fuarı, bu yıl 24-30 Ağustos tarihleri arasında çok sayıda ülkenin katılımıyla Pekin’de yapıldı. Ülkemizin geçen yıl “Onur Konuğu” olduğu ve yüz civarında yazar ve yayıncıyla katıldığı fuarda bu sene de görkemli bir Türkiye standıyla yerimizi aldık.

Başbakanlık Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı adına Başkan Yardımcısı Şaban Abak, kurumumuzun birbirinden kıymetli yayınlarının sergilenmesi ve tanıtımı göreviyle Pekin Uluslararası Kitap Fuarı’nın açılışına katıldı. Fuarda, Kültür ve Turizm Bakanlığımız da ülkemizin çeşitli yayınevlerinden temin ettiği binlerce seçkin eseri sergiledi.

Açılışını Çin Büyükelçiliğimizden üst düzey katılımla ve Kültür Turizm Müşavirimiz Tayfun Şener Bey’le birlikte yaptığımız standımıza ilgi çok büyüktü. Çin’li yazarlar, bilim insanları, kütüphaneciler ve yayın kuruluşları sürekli kitaplarımızı inceleyip fotoğraflarını, künye bilgilerini aldılar. Hatta kimi kitapların bütün sayfalarını cep telefonuyla fotoğraflayan meraklılara rastlandı.

Açılış sonrası Türk mutfağının leziz yemeklerinden yapılan ikramlar ise bütün fuarda günün konusu oldu. Yaprak sarmadan su böreğine, pide çeşitlerinden ayrana, baklavaya ve ardından Türk kahvesine kadar zengin bir ikramın yapıldığı Türkiye standımızın önünde uzun kuyruklar oluştu.

TEDA projesinin tanıtımının da yapıldığı fuarda Çin’li yayıncılarla Türkiye yanıcılarının ve yazarlarının iletişim kurmaları için bilgilendirmeler yapıldı.

Pekin Uluslararası Kitap Fuarı’nın Türkiye standında sergilenen Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı yayınları da Çin’li bilim adamları ve sanatçılar tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Özellikle ansiklopedik yayınlarla Türk düşüncesi ve Türk bilim tarihine dair eserler büyük ilgi gördü. İbn-i Sina’nın AKMB tarafından tam metin halinde basılan ünlü tıp kitabı “El Kanun Fit’Tıp” ise Çin tıbbı uzmanlarının gözdesi oldu.

Fuar bitiminde Türkiye standında sergilenen Kurumumuzun birbirinden kıymetli eserlerinin tümü fuar yönetimi ve Kültür müşavirliği aracılığıyla Çin devlet üniversiteleriyle kütüphanelerine bağışlandı.