Prof. Dr. Esin Kahya’ya  TÜBİTAK 2019 Yılı Prof. Dr. Fuat Sezgin Bilim Tarihi Ödülü Verildi

Kurumumuzun asli üyelerinden Prof. Dr. Esin Kâhya “Bilim tarihi alanında doğa bilimleri ve tıp tarihi konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle 2019 Yılı TÜBİTAK Prof. Dr. Fuat Sezgin Bilim Tarihi Ödülüne layık görüldü.
İslam Medeniyeti birikimlerinin yeniden keşfi sürecinin önde gelen isimlerinden biri olan Prof. Dr. Fuat Sezgin, İslam bilim ve teknoloji tarihi üzerine yapmış olduğu önemli çalışmalarla gelecek nesillere kıymetli bir miras bırakmış ve onun hatırasını yaşatmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından 2019 “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” olarak ilan edilmişti.
Prof. Dr. Esin Kâhya Başkanlığımıza kuruluşumuzdan itibaren hizmetlerini devam ettirmektedir. El-Kânun Fi’t-Tıbb, Şemseddîn-i İtâkî’nin Resimli Anatomi Kitabı, Kitab-ı Teşrihü’l-Ebdan Min E’t-Tıb, Mustafa Behçet Efendi ve Türkçe İlk Fizyoloji Kitabı, Ondokuzuncu Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nda Tıp Eğitimi ve Türk Hekimleri eserleri Prof. Dr. Kâhya’nın kurumumuzda yayımlanan eserleridir.
Sevgili Hocamızı Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı olarak içtenlikle kutluyor, sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmesini diliyoruz.