‘Tarihten Miras Ulu Camiler Fotoğraf Sergisi ve Konferans’

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ve Tuzla Belediye Başkanlığı iş birliğiyle “Tarihten Miras Ulu Camiler Fotoğraf Sergisi” ve Prof. Dr. Abdülhamit Tüfekçioğlu Konferansı, 14 Şubat Cuma günü saat 15.00’te  Rumeli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Sergi açılışı öncesi Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdülhamit Tüfekçioğlu slayt gösterisi eşliğinde katılımcılara, tarihten miras kalan ulu camilerin yapısı ve özellikleri hakkında detaylı bilgileri içeren konferans verdi. Konferansta ulu camiler konumları, plan, mimari ve bezeme  özellikleri itibariyle tanıtıldı.
Konferansın ardından serginin açılışı yapıldı. Serginin açılış konuşmasında Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki Eraslan Ulu Camilerin sanat tarihi ve mimarlık tarihinin önemli bir değeri olduğunu dile getirerek ‘’Bu değere ilişkin bizim yayımlamış olduğumuz bir albüm var ve bu albümdeki fotoğrafları  Tuzla Belediyesinin imkanlarıyla Tuzla halkıyla buluşturduk. Sahanın uzmanı değerli hocamızın konuşmalarıyla bu konuda Tuzla halkına bilgiler verildi. Onlar sergiyle buluşturuldu. Son derece memnunuz. Bu tip faaliyetlerde yer almak Atatürk Kültür Merkezi için bir onurdur, değerdir. Bundan sonra da çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.
Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Özcan ise “Atatürk Kültür Merkezi’nin yapmış olduğu bu çalışma zaten mevcut olan bir çalışmaydı. Belediyemizle ortak bir çalışma çerçevesinde bu eserleri bize getirdiler ve biz Rumeli Kültür Merkezimizde halkımızın beğenisine sunduk. Ülkemizde bulunan Selçuklular ve daha önceki dönemlerde yapılan Ulu Camilerle ilgili çok güzel bir sergi oldu. Ayrıca Abdülhamit hocamız da ulu camilerle ilgili bir seminer verdi. Tuzladaki halkımızın davetli olduğu güzel bir sergi’’ dedi.
Ardından katılımcılar fotoğraf sergisini  gezdiler. Programa, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki Eraslan,  Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Bilimsel Çalışmalar Müdürü Murat Altan Erik,Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Özcan, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Selami Gülırmak, Tuzla Müftüsü Ali Erhun ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.
Türkiye’deki Ulu Camiler mimari ve süsleme özellikleri ile  sanat tarihi bakımından önemli tarihi zenginliklerimizdendir. Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı yayınları arasında yer alan “Türkiye Ulu Camileri” kitabında camiler ayrıntılı olarak fotoğraflanmış ve yayımlanmıştır. Anılan eser ile gerek sanat tarihi ve gerek toplumsal tarih açısından bu eserdeki fotoğrafların göz önüne serilmesi ve konunun kamuoyuna sunulması amaçlanmıştır. Büyük boyutlu 32 adet ulu cami fotoğrafının yer aldığı fotoğraf sergisi 1 Mart 2020 tarihine  kadar halkımız tarafından ziyaret edilebilir.