Türk Hat San’atından Seçmeler Kitabının Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı içinde bulunduğumuz yılın Temmuz ayında Türk Hat San’atından Seçmeler kitabını yayımladı. 2009 yılında “Gelenekli Sanatlar” dalında Cumhurbaşkanlığınca verilen Büyük ödül’e layık görülen Prof. Uğur Derman Hoca’mızın hazırladığı bu eser hat san’atımız açısından önemli bir kaynak kitap niteliği taşımaktadır. İki kısımdan oluşan eserin birinci kısmında; doğuşundan yirminci yüzyıla kadar hat san’atının gelişimi, ikinci kısmında ise hat san’atından seçilen örnekler hattatların hikâyeleriyle birlikte incelenmektedir.
İlk baskısı 1982 yılında yapılan kitabın genişletilmiş ve yeni resimlerle zenginleştirilmiş ikinci baskısı için bu yıl İstanbul TÜYAP Kitap fuarında bir tanıtım toplantısı düzenlendi. 5 Kasım Pazar Günü Heybeliada Konferans Salonunda yapılan toplantıda Prof. Uğur Derman Türk hat san’atının tarihi gelişimini anlatarak diğer sanatlar arasındaki önemine değindi ve 700 sayfalık kitabının hazırlanma sürecini okurlarıyla paylaştı.

Başkan Yardımcımız Şaban Abak’ın da hazır bulunduğu toplantıya yazarın eşi Prof. Dr. Çiçek Derman, birçok bilim ve sanat insanı ile araştırmacı ve hat san’atı meraklısı katıldı. İlgiyle karşılanan toplantı sonrası Atatürk Kültür Merkezi kitap satış bölümüne geçen Prof. Uğur Derman okurları için kitaplarını imzaladı.

Prof. Dr. Hakkı Önkal’ın hazırladığı ve Kurumumuzca yayımlanan Anadolu Selçuklu Türbeleri ile Osmanlı Hanedan Türbeleri adlı eserler de fuarın Atatürk Kültür Merkezine ayrılan bölümünde satışa sunulmuştur. Hakkı Önkal Hoca’mız da 11 Kasım Cumartesi günü TÜYAP Kitap Fuarında okurları için kitaplarını imzalayacaktır.