TÜRK KİLİMLERİ Kilim, Cicim, Zili, Palas Adlı Eserimiz Yayımlandı

Türk kilimleri hakkında bugüne kadar hazırlanan en kapsamlı yayın olma özelliğini taşıyan ve editörlüğünü Prof. Aysen Soysaldı’nın yaptığı TÜRK KİLİMLERİ Kilim, Cicim, Zili, Palas adlı 3 ciltlik eser Başkanlığımız tarafından yayımlanmıştır. Türk kilimleri alanında araştırma ve yayınları olan çok sayıda akademisyenimizin Türk kilimlerini çeşitli yönleriyle ele aldığı yazılarıyla katkı verdiği eserde toplam 54 bölüm yer almaktadır.

Türk kültürünün zengin bir yansıması olan kilimler, binlerce yıllık geçmişiyle Türk sanatının ve el emeğinin muhteşem bir yansımasıdır. Türk Kilimleri kitabı, Türk kilimlerinin tarihini, çeşitliliğini, desenlerini ve yapım tekniklerini keşfetmek isteyenlere bir rehber sunmak ve bu değerli mirası geleceğe taşımak amacıyla hazırlanmıştır.

Türk Kilimleri kitabı, kilimlerin derin köklerine ve bu sanat eserlerinin günümüze nasıl taşındığına cevap ararken Türkiye’nin farklı bölgelerinde üretilen kilimlerin özgün niteliklerini ve her birinin anlatmak istediği hikâyeleri ele alıyor. Renkli ve göz alıcı desenlerin yanı sıra, kilimlerin çeşitli kullanım amaçlarına ve sembolizmine dair bilgilendirici içerikler sunarken dokuma tezgâhlarının nasıl kullanıldığından, doğal boyaların nasıl elde edildiğine kadar birtakım özel bilgileri de anlatıyor. Türk Kilimleri kitabının kilimlerin renkli ve karmaşık dünyasına kapı aralamak isteyenler için bir başucu kitabı olacağını düşünüyoruz.

Kurumumuz tarafından içeriğine yakışır özenli ve kaliteli bir baskıyla okurun beğenisine sunulan TÜRK KİLİMLERİ Kilim, Cicim, Zili, Palas adlı eser, Çankaya-Balgat Ziyabey Caddesi’nde bulunan Merkezimizden ve https://emagaza-akm.ayk.gov.tr/ adresindeki e-mağazamızdan satın alınabilmektedir.