Türk Mimarlık ve Sanat Tarihinin Önemli İsimlerinden Prof. Dr. Yıldırım Yavuz’u Kaybettik

Türk Mimarlık Tarihimizin önemli isimlerinden ve Atatürk Kültür Merkezi Eski Asli Üyelerinden Prof. Dr. Yıldırım Yavuz 11 Eylül 2019 günü hayata veda etti. Değerli Hocamıza Allah’tan rahmet diler, başta ailesi olmak üzere, öğrencilerine ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz.  

Prof. Dr. Yıldırım Yavuz Kimdir?
Türk mimarlık ve sanat tarihine katkılarıyla tanınan Prof. Dr. Yıldırım Yavuz 12.07. 1939 yılında Çanakkale’de doğdu. 1961’de Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. Aynı fakültede yüksek lisans yaptı. 1962-1964 yılları arasında ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde asistan 1965-1971 yıllarında öğretim görevlisi oldu. 1965’de Pennsylvania Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesi aldı.

1973-1975 yılları arasında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Başkanlığı yaptı. 1981 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Tarihi Bölümü’nde doktorasını tamamladı. 1982-1988’de Suudi Arabistan Kral Faysal Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde misafir profesör olarak ders verdi. 1985 yılında doçent oldu. 1988-1995 yılları arasında Bilkent Üniversitesi’nde görev yaptı. 1995’te ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde profesörlüğe yükseltildi.  TMMOB Üyesi, Çevre ve Mimarlık Bilimleri Derneği Üyesi, Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Enstitüsü Üyesi, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Lisansüstü Çevre ve Mimarlık Bilimleri Bölümü Kurucu Üyesi, ODTÜ Lisans Üstü Eğitim Enstitüsü Akademik Danışmanlar Kurulu Üyesi, Libya Halk Cumhuriyetleri Tarım Bakanlığı Mimari Danışmanı, Dördüncü Dönem Ağa Han Mimarlık Ödülleri Nominatörlüğü,  TBMM Büyük Toplantı Salonu Proje Yarışması Jüri Üyesi, TBMM Yeni Hizmet Binası Proje Yarışması Jüri Üyesi, Ankara Atatürk Kültür Merkezi Proje Yarışması Jüri Üyesi, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Kültür İhtisas Komitesi Üyesi, Ankara Enstitüsü Vakfı ve Tarihi Mirası Koruma Kurucu Üyesi, Ankara-Çankaya Belediye Binası Proje Yarışması Jüri Başkanı üyeliklerinde bulundu.

Prof. Dr. Yıldırım Yavuz, ODTÜ “ Godfrey Mimarlık Ödülü, Lisans Üstü Eğitim Bursu Ödülü, Erzurum İmar Planı Yarışmasında Mansiyon, Adana İmar Planı Yarışmasında Mansiyon, ARIT Lisans Üstü Çalışmalar için Araştırma Bursu, Suudi Arabistan Krallığı Kral Faysal Üstün Eğitim Hizmetleri Madalyası, TMMOB II. Ulusal Mimarlık Ödülleri, Üstün Hizmet Plaketi, TBMM Türk Mimarlığına 30 yıl Hizmet Madalyası, TBMM Üstün Hizmet Plaketi ile ödüllendirildi. İngilizce ve Fransızca bilen meslektaşı Prof. Dr. Ayşıl Yavuz ile evli bir çocuk babasıdır.  

Lisans,   lisansüstü, ve doktora dersleri vermiş olan yönetiminde tezler yapılan, yurt içinde ve yurt dışında konferanslar veren, kitap ve ansiklopedilere bölümler yazan 100’ün üzerinde makalesi yayınlanan sempozyum ve kongrelerde tebliğler sunan Prof. Dr. Yıldırım Yavuz’un Mimar Kemalettin ve Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi isimli kitabı da vardır.