‘’Uluslararası El-Cezeri Çalışmaları ve Günümüze Yansımaları Sempozyumu ve Sergisi’’

“Uluslararası El-Cezeri Çalışmaları ve Günümüze Yansımaları Sempozyumu ve Sergisi”

Dicle Üniversitesi, 15 Temmuz Kültür ve Kongre Merkezi

Diyarbakır/6-8 Ekim 2022

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığından ‘’Uluslararası El-Cezeri Çalışmaları ve Günümüze Yansımaları Sempozyumu ve Sergisi’’

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ve Dicle Üniversitesi Rektörlüğünün iş birliği ile “Türklerde Bilim ve Düşünce / Yedi Bilge Yedi Bölge” başlığı altında düzenlenmesi planlanan etkinlik dizisinin ikincisi olan  “Yedi Bilge Yedi Bölge / Uluslararası El-Cezeri Çalışmaları ve Günümüze Yansımaları Sempozyumu ve Sergisi 6-8 Ekim 2022’de  Diyarbakır’da gerçekleştirilecektir.

İkinci bilge Cezeri ve ikinci bölge olarak da Güneydoğu Anadolu bölgesi tespit edilmiştir. İslam medeniyetinin ünlü mühendislerinden El-Cezeri alanın uzmanları bilim insanları tarafından bu sempozyumla etraflıca incelenecektir.

Başkanlığımız Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100.yılını kutlamaya Türkiye’nin yedi bölgesinde gerçekleştirilecek yedi etkinliğin birincisi olan  “Taşköprülüzâde ve Osmanlıda İlmî Düşüncenin Gelişimi” konulu paneli 12 Mayıs 2022’de gerçekleştirerek başladı. İkinci etkinlik olan ‘’Uluslararası El-Cezeri Çalışmaları ve Günümüze Yansımaları Sempozyumu ve Sergisi’’ ile Diyarbakır’da devam edecektir.