“Vefatının 110. Yılı Anısına Ahmet Midhat Efendi’yi Anma Toplantısı” Yapıldı.

 

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, “Vefatının 110. Yılı Anısına Ahmet Midhat Efendi’yi Anma Toplantısı”nı 17 Mayıs 2022 tarihinde Erzurum Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi Mavi Salon’da gerçekleştirdi.

Program, saat 10.00’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tanıtım filminin izlenmesi ile başladı. Açış konuşmalarında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan ERBAY, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki ERASLAN’a programa destekleri ve himayeleri için teşekkürlerini sundu.

Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilaver DÜZGÜN ise konuşmasında, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Kurumlarla iş birliği içerisinde olmaktan ve Atatürk Üniversitesi öğretim üyelerinin Kurumların bilim kurullarında yer almasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki ERASLAN konuşmasında, programa ev sahipliği yapan Atatürk Üniversitesi camiasına teşekkürlerini iletti ve katılımcıları Başkanlığın faaliyetleri hakkında bilgilendirdi. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumuna bağlı, özel bütçeli ve kamu tüzel kişiliğe sahip bir kurum olan Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının önemine değinen Dr. ERASLAN, Kurumun kültürümüzün geniş yelpazesi içinde sanattan spora, felsefeden düşünceye önemli görevler icra ettiğini ve bir kültür akademisi niteliği taşıdığını belirtti. ERASLAN ayrıca, Kurumun yayımladığı 500’ü aşkın kaynak eser ve verdiği akademik burslarla bilimsel çalışmaları desteklediğini ifade etti.

Dr. Zeki ERASLAN, Başkanlığın devam etmekte olan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı dâhilinde desteklenen “Türk Masal Külliyatı (Türkiye Sahası), Çocuklar İçin Türk Masallarından Seçmeler ve Türk Devlet ve Düşünce Hayatına Yön Veren Şahsiyetlerin Kısa Yaşam Öyküleri Serisi ve Çevirisi” olmak üzere üç projesine de konuşmasında yer vererek, bu projelerin kültürümüz açısından ne kadar önemli olduğunu açıkladı. Dr. ERASLAN, 2021 yılının Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” ilan edilmesi nedeniyle projenin ilk kitabının “Yunus Emre”ye ayrıldığını söyledi.  Dr. ERASLAN Aşkın Dili Yunus Emre adlı eserin Dış İşleri Bakanlığı ile iş birliği içerisinde pek çok ülkeye dağıtımının yapıldığını ve bu iş birliğinin devam ettirileceğini aktardı. Ayrıca Dr. Zeki ERASLAN çeviri projesi kapsamında dokuz dile çevrilecek Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, Aydın Sayılı, Cahit Arf, Mevlana, Cezeri, Ahmet Yesevi, Mimar Sinan, Fuat Sezgin gibi önemli onsekiz  şahsiyetin de hayat hikâyelerinin dokuz dile çevrilerek dünya gençliğine ulaştırılacağını kaydetti.

Dr. ERASLAN konuşmasında “Vefatının 110. Yılı Anısına Ahmet Midhat Efendi’yi Anma Toplantısı” vesilesi ile Erzurum’da bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, Ahmet Midhat Efendi gibi çok yönlü bir şahsiyetin bu toplantı ile başarılı bir şekilde ele alınacağına olan inancını vurguladı.

 “Vefatının 110. Yılı Anısına Ahmet Midhat Efendi’yi Anma Toplantısı” çerçevesinde alanında seçkin akademisyenlerden oluşan konuşmacılar tarafından Ahmet Midhat Efendi’nin edebî kişiliği ve eserleri üzerine anlamlı bir toplantı gerçekleştirildi.

Açış konuşmalarından sonra değerlendirme oturumları yapıldı. Oturumlara katılan değerli akademisyenlerimizin konu başlıkları ise şu şekildedir:

Prof. Dr. Ali UTKU, “Ahmed Midhat’ın Tamamlayıp Yayımlayamadığı Eseri Tarih-i Ulûm ve Cevdet Paşa’nın İzah, Şerh ve Mütalaaları”

Dr. Öğr. Üyesi Tacettin ŞİMŞEK, “Ahmed Midhat Efendi’nin Eserlerinde Çocuk Eğitimi”

Prof. Dr. Salim ÇONOĞLU, “Ahmet Midhat Efendi: Hayatı Eserden Okumak ya da Hayattan Yansıyan Edebiyat”

Doç. Dr. Dursun Ali TÖKEL, “Tâlim-i Sıbyân Gayet Merakı Olan Osmanlı: Ahmet Midhat Efendi”

Doç. Dr. Hatem TÜRK, “Kitle İletişim Çağını Romanla Başlatan Yazar: Ahmet Midhat Efendi’yi Anlatıcı Üzerinden Okumak”

Prof. Dr. Erdoğan ERBAY, “Batı Aydınından Osmanlı Münevverine: Ahmed Midhat’ın Aydın Arayışı”

Toplantı, Prof. Dr. Erdoğan ERBAY’ın Kapanış ve Değerlendirme Oturumunda Ahmet Midhat Efendi’nin Türk edebiyatındaki yeri ve önemine dair aktardığı bilgiler ile sona erdi.