“Yedi Bilge, Yedi Bölge–3: Ali Kuşçu ve Osmanlılarda Eğitim Anlayışı” Etkinliği Başarıyla Gerçekleştirildi.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafından Yedi Bilge, Yedi Bölge projesi kapsamında 30 Kasım 2022’de İznik’te düzenlenen “Ali Kuşçu ve Osmanlılarda Eğitim Anlayışı” etkinliği başarıyla tamamlandı.

Oldukça ilgiyle karşılanan program saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından, Kurum tanıtım filmi gösterimiyle başladı.

Açılış yoğun programı dolayısıyla etkinliğe iştirak edemeyen Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Sayın Dr. Zeki ERASLAN’ın programın başarılı geçmesi temennisinin haziruna iletilmesiyle devam etti.

Açılış programı Uludağ Üniversitesi İznik Meslek Yüksekokulu Sekreteri İsmail ÖZGÖREN’in konuşmaları ile başladı. Sayın ÖZGÖREN İznik’in Süleyman Paşa Medresesi ve Ali Kuşçu gibi önemli bilim adamlarına ev sahipliği yaptığına vurgu yaparak Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı yönetimi ve personeline Türk kültürüne ve bilimine katkılarından dolayı teşekkürlerini ve şükran duygularını dile getirdi.

Ardından Ankara Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi ve Atatürk Kültür Merkezi Bilim Kurulu üyemiz Prof. Dr. Melek DOSAY GÖKDOĞAN açış konuşmalarını gerçekleştirdi. Prof. GÖKDOĞAN konuşmasında Bilim ve Düşünce Bilim ve Uygulama Kolu olarak Yedi Bilge Yedi Bölge programının üçüncüsünü ve yılın son programını İznik’te gerçekleştirmelerinin nedenini Osmanlı’nın ilk medresesinin İznik’te kurulması olarak açıklarken İznik’in hem Türkler hem de önceki Roma ve Bizans dönemindeki dini ve kültürel önemine de vurgu yaptı. Prof. GÖKDOĞAN son olarak Ali Kuşçu ile Osmanlının birçok bilim dalında otorite olmaya başladığına dikkati çekerek programın gerçekleştirilmesinde Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı yönetimi ve personeline desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Program açılış konuşmalarının ardından birinci oturumla devam etti. İlk oturum Prof. Dr. Melek DOSAY GÖKDOĞAN’ın başkanlığında Dr. Öğr Üyesi Tuba UYMAZ’ın “Fatih Dönemi Astronomlarından Ali Kuşçu ve Astronomi Tarihindeki Yeri” ve Dr. Öğr Üyesi Semiha Betül BAYAM TAKICAK’ın “Ali Kuşçu ve Osmanlı Medreselerinde Matematik Eğitimi” başlıklı sunumlarıyla son buldu.

İznik Belediye Başkan Yardımcısı Faruk DAVARCI ve Uludağ Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Şahin Selim YAZICI sunumlarını tamamlayan akademisyenlerimize katılım belgelerini takdim ettiler.

Programın ikinci ve son oturumu Dr. Öğr Üyesi Semiha Betül BAYAM TAKICAK’ın başkanlığında başladı. Bu oturumda Prof. Dr. Mefail HIZLI’nın “Ali Kuşçu Döneminde Bursa Medreseleri” ve Prof. Dr. Melek DOSAY GÖKDOĞAN’ın “Medrese ve Üniversite” başlıklı sunumlarıyla son buldu.

Tüm katılımcılara katılım belgelerinin takdiminin ardından kültür gezisi gerçekleştirildi.