Ankara Kitap Fuarı Sona Erdi.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının da yer aldığı XII. Ankara Kitap Fuarı sona erdi. 16-25 Şubat tarihlerinde ATO Congresium’da düzenlenen fuara, Başkanlığımız ile birlikte üç yüzü aşkın yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katıldı. Geçen yıllara nazaran daha çok kitapseveri buluşturan fuar bu yıl ziyaretçi akınına uğradı.

Eser yelpazemizin genişliğine ve içerik zenginliğine dikkat çekerek yayınlarımızın fuarda sergilenmesiyle önemli bir kültür hizmetinin yerine getirildiğini  ifade eden Ankaralı kitapseverler, kültür mirasımızı ve bu konuda yapılan araştırmaları gelecek nesillere aktarmak ve bilimsel çalışmalar yapmakla görevli olan  Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı yayınlarının  kitap dünyasındaki önemli bir boşluğu doldurduğunu söylediler.

Başkanlığımız bu yıl fuarlarda yeni bir uygulama başlattı. Eserlerini yayımladığımız yazarları fuarlarda okuyucuyla buluşturdu. İlk olarak XII. Ankara Kitap Fuarında dört yazarımızı “imza ve söyleşi” başlığı altında okuyucusuyla bir araya getirdi. 

Bu vesileyle Kurumumuz yayınlarından olan ve üçüncü kez basılan Türk Kültüründe Ağaç Kültü adlı eserin yazarı Doç. Dr. Pervin ERGUN, 17 Şubat Cumartesi günü sergiliğimize konuk oldu, okurlarıyla sohbet etti ve kitaplarını imzaladı.

Bilim Tarihinde Türkler ve Osmanlılar`da Bilim ve Teknoloji adlı yayınlarımızın yazarı Prof. Dr. Melek DOSAY GÖKDOĞAN, 18 Şubat Pazar günü okurlarıyla bir araya gelerek kitaplarını imzaladı.

24 Şubat Cumartesi günü ise tıp tarihine meraklı kitapseverlerin ilgi odağındaki isim, Prof. Dr. Esin KÂHYA idi. İbn-i Sina’nın El-Kânûn Fi’t-Tıbb’ı tercümme eden ve Mustafa Behçet Efendi ve Türkçe İlk Fizyoloji Kitabı adlı eseri yayıma hazırlayan Profesör KÂHYA, kitaplarını imzaladı ve okurlarıyla sohbet etti.

Dördüncü yazarımız Prof. Dr. Cahit KAVCAR, 25 Şubat Cumartesi günü sergiliğimize misafir oldu. Edebiyat meraklısı okurlarıyla söyleşide bulunan Prof. KAVCAR, ikinci kez basılan ve edebiyat çevrelerinde sıkça tavsiye edilen Batılılaşma Açısından Servet-i Fünun Romanı adlı kitabını imzaladı.

Türk kültür ve sanatına ilişkin akademik yayınlarıyla ön plana çıkan Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, bütün okurların yayınlarımıza kolayca ulaşabilmesi amacıyla fuar boyunca kitaplarını %50 indirimli olarak satışa sundu.