Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı 3. Olağan Bilim Kurulu Toplantısını Gerçekleştirdi.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Türk kültürünün farklı alanlarında çalışmalarını sürdüren, 20’den fazla birbirinden kıymetli akademisyenin katılımıyla 25 Kasım 2019 tarihinde Ankara’da 3. Olağan Bilim Kurulu toplantısını gerçekleştirdi.
Bilim Kurulu toplantısı, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Sayın Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu’nun açış konuşması ile başladı. Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının büyük ve önemli işler başardığını vurgulayan Sayın Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının yaptığı çalışmalarla Türk kültür dünyasına kıymetli hizmetlerde bulunduğunu ifade etti. Hekimoğlu, bağlı kurumlar arasında Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı’nın  görev ve sorumluluklarını yerine getirmede Kurumlarımız arasında öncü rol üstlendiğini vurguladı.
 Sayın Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu’nun konuşmalarının ardından Geleneksel Türk sanatlarına sunduğu katkılardan dolayı 2019 yılında Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Şeref Üyesi seçilen ve öncesinde TBMM Üstün Hizmet Ödülü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü gibi çok sayıda ödüle layık görülen Hattat Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Öksüz’e  Sayın Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu ve Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki Eraslan tarafından berat takdim edildi.
Hattat Hüseyin Öksüz, Şeref üyeliğine layık görüldüğü için duyduğu mutluluğu dile getirdikten sonra Türk kültürüne önemli hizmetleri olan böylesi bir kurumun Şeref üyesi olarak seçilmenin kendisine yüklediği sorumluluğunda da farkında olduğunu ifade etti. ‘‘Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı şeref üyesi olmak asıl benim için şereftir’’ diyerek sözlerini tamamladı.
Sayın Öksüz’ün konuşmasının ardından toplantının olağan gündemine geçildi. Sayın Başkanımız Dr. Zeki Eraslan tarafından Bilim Kurulu üyelerimize 2019 yılında Kurumumuz tarafından gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi verildi. Gün boyu süren toplantıda Başkanlığımızın 2020 yılı stratejik hedefleri doğrultusunda gerçekleştireceği bilimsel faaliyetler, süreli ve süresiz yayınlar üzerine müzakereler yapıldıktan sonra toplantıya son verildi.