Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Bilim Kurulu Toplantısını Gerçekleştirdi.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, 2022 yılı ikinci toplantısını Türk kültürünün farklı alanlarında çalışmalarını sürdüren ve üç yıl için asli üyeliğe seçilen 27 Bilim Kurulu üyesi, Kurum uzmanları ve müdürlerinin katılımıyla 22 Kasım 2022 tarihinde Yüksek Kurum toplantı salonunda gerçekleştirdi.

Bilim Kurulu toplantısı, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki ERASLAN’ın açış konuşması ile başladı. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumuna bağlı, özel bütçeli ve kamu tüzel kişiliğe sahip bir kurum olan Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının önemine değinen Dr. ERASLAN, Kurumun kültürümüzün geniş yelpazesi içinde sanattan spora, felsefeden düşünceye önemli görevler icra ettiğini ve bir kültür akademisi niteliği taşıdığını belirtti.

Dr. ERASLAN ayrıca, yeni seçilen üç Bilim Kurulu üyesini tebrik etti. Bilim Kurulu toplantılarında kararlaştırılan politikaların, yapılacak çalışmalara yön vereceğini dile getirdi. Bu bağlamda Kurum yayın, etkinlik ve projeleri hakkında detaylı bilgiler verdi.

Dr. Zeki ERASLAN, Başkanlığın devam etmekte olan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı dâhilinde desteklenen “Türk Masal Külliyatı (Türkiye Sahası), Çocuklar İçin Türk Masallarından Seçmeler ve Türk Devlet ve Düşünce Hayatına Yön Veren Şahsiyetlerin Kısa Yaşam Öyküleri Serisi ve Çevirisi” adlı projelerin önemine değindi. Dr. ERASLAN’ın Kurum faaliyetlerini değerlendirme ve bilgilendirme sunumunun ardından toplantının olağan gündemine geçildi. Bilim ve Uygulama Kolları Başkanları,  kollarının 2022 yılında gerçekleştirilen faaliyetlerine kısaca değindiler. Dr. Zeki ERASLAN 2023 yılı kol ve komisyon üye önerilerini Bilim Kurulu üyelerimizle paylaştı.

Öğleden sonraki oturum, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU’nun Bilim Kurulu Üyelerine katılım belgelerinin takdim etmesiyle başladı. Prof. Dr. HEKİMOĞLU tüm Bilim Kurulu Üyelerine başarılar diledi. Takdimlerden sonra Bilim ve Uygulama Kol toplantıları gerçekleşti.

Toplantı, Bilim Kurulu üyelerinin 2023 yılının bilimsel faaliyetlerine ilişkin görüş ve önerilerinin alınması ile sona erdi.