Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığından “Uluslararası Türk Dünyası Halı, Kilim ve Keçe Yaygılar Sempozyumu’’

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ve Millî Saraylar İdaresi Başkanlığı iş birliği ile 26-28 Mayıs 2022 tarihleri arasında Dolmabahçe Sarayı Milli Saraylar Saray Koleksiyonları Müzesinde “Uluslararası Türk Dünyası Halı, Kilim ve Keçe Yaygılar Sempozyumu” gerçekleştirilecektir.

Halı, kilim dokuma ve keçe Türk-İslam kültüründe dinî mekânların yaygıları, saray ve konaklardan Yörük çadırına yurt-üy kurma, döşeme ve taşıma malzemeleridir. Bu konular Türk kültür tarihinin mirası, Türk medeniyetinin ve etnografyasının önemli maddi kültür ögeleridir. Bu önemli ancak unutulmaya yüz tutmuş sanatlar, uluslararası düzeyde Balkanlardan Uygurlara uzanan coğrafyayı kapsamaktadır. Söz konusu bilgi şöleni bu Avrasya coğrafyasındaki devletlerden bilim insanlarının katılımı ile gerçekleştirilecektir.

Sempozyumun ilk iki gününde 40 bildiri sunulacak, 6 oturum gerçekleştirilecektir.  Son gün ise “Milli Saraylar Hereke Halı ve İpekli Dokuma Fabrikası ” gezisi yapılacaktır.

Sempozyumda Cumhuriyet Dönemi “Türk Halıcılığı” Kitabı tanıtımı yapılacak ve Türk halıcılığı ile ilgili bir fotoğraf sergisi de gerçekleştirilecektir. 

Sempozyum ile ilgili detaylı bilgi ve önemli tarihlere https://tamga.gov.tr/https://tamga.gov.tr/akmbhalisempozyumu adresinden ulaşabilirsiniz.