Başkanlığımızın Kuruluşunun 38.Yıl Dönümü Kutlu Olsun

Başkanlığımız Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesinde 17.08.1983 yılında kurulmuş olup, 2.11.2011 tarihinde 664 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yeniden yapılandırılmıştır. Kurumun kurucu başkanı olan Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı Türkiye’de bilim tarihçiliğinin yerleşmesini sağlamış bir bilim adamıdır. 1942 yılında Harvard Üniversitesi’nde bilim tarihi alanında doktorasını tamamlamış olan Sayılı, dünyada bilim tarihi alanında bilinen ilk doktora derecesinin de sahibidir. 2009 yılında tedavüle sürülen 5 Türk Lirası banknotlarının arka yüzünde portresi bulunmaktadır.

Kurumumuz; bilim, düşünce, sanat, edebiyat, folklor başta olmak üzere millî kültürümüzün kaynak eserlerini tespit edip, inceleyip yayınlar hazırlamaktadır. Kitap ve süreli yayın sayısı 2021 yılı itibariyle 645’e ulaşmıştır. Başkanlığımız yayınları, 2019 Yılında Türkiye Yazarlar Birliğinden iki ödül almıştır; Kamu yayıncılığı dalında ödüle layık görülmüş, Hayat Ağacı adlı eserin yazarı Müjgân Üçer’e Halk Kültürü dalında ödül verilmiştir.

Başkanlığımızca kuruluşundan itibaren kongreler, sempozyumlar, konferanslar, çalıştaylar, paneller, söyleşiler, seminerler, geziler,  sergi ve kültürel etkinlikler olmak üzere toplam 922 bilimsel etkinlik düzenlenmiştir.

Ülkemizin kültürel mirasının korunması, değerlendirilmesi, tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması konusunda, bilim ve kültür kurumlarına büyük sorumluluk düşmektedir. Bu sorumluluğun bilinciyle faaliyetlerini devam ettirecek olan Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığımızın kuruluşunun 38. Yılı kutlu olsun.