Bilim Kurulu Çalıştayı Düzenlendi.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, 2023 yılının ikinci Bilim Kurulu toplantısını Türk kültürünün farklı alanlarında çalışmalarını sürdüren 25 Bilim Kurulu üyesi, Kurum uzmanları ve müdürlerinin katılımıyla 26 Kasım 2023 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi toplantı salonunda gerçekleştirdi.

Bilim Kurulu toplantısı, Yüksek Kurum Başkanı BE Prof. Dr. Derya ÖRS ve Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki ERASLAN’ın açış konuşmaları ile başladı.

Yüksek Kurum Başkanı BE Prof. Dr. Derya ÖRS Bilim Kurulunda yer alan seçkin bilim insanlarıyla bir arada bulunmanın mutluluğunu paylaşmıştır. Yüksek Kurum Başkanı olarak Bilim Kurulu Üyelerini çalışmalarından ve Kurumlarımıza katkılarından dolayı kutlamış, Kurumlarımızın yüz akı olan çalışmalarından dolayı Bilim Kurulu Üyelerine teşekkür etmiştir.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının, küçük bütçelerle başardığı büyük işleri takdirle takip ettiğini belirtmiş. Kurumumuzun önemli projeleri olan Çocuklar İçin Türk Masallarından Seçmeler ve çeviri projelerimizden bahisle yapılan işlerin bilim, düşünce ve kültür hayatına yaptığı önemli katkıları ortaya koymuştur. Genç nesilleri anlamanın, onlarla iletişim kurma becerilerinin geliştirilmesinin öneminden ve bu hedef doğrultusunda çalışmaların yapılmasının gerekliliğinden bahsetmiştir. Konuşmasının sonunda Tüm üyelerimize ve Kurum çalışanlarına yaptıkları kıymetli ve özverili çalışmalar için teşekkür ederek salondan ayrılmıştır.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki ERASLAN konuşmasında  Bilim Kurulu toplantımız ile 2023 yılında yapılan faaliyetler hakkında bilgiler vermiş, yıllık çalışma programımızın Bilim Kurulu Üyelerimizin önerileri ve stratejik plan çerçevesinde oluşturulduğunu belirtmiştir.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki ERASLAN 2023 yılını özetleyen ve Kurumun faaliyetlerinin tanıtımının yapıldığı bir sunum gerçekleştirmiştir.

Kurum Başkanı Dr. Zeki ERASLAN tarafından; sunum planı ve sunum akışı hakkında bilgi verildi. Kurum mevzuatı, Bilim Kurulu Üyelerinin yıl içindeki çalışma yöntemleri, üyelerin toplanma biçimleri hakkında bilgi verildi. Bilim Kurulu listesi üzerinden Kurumun zengin çalışma alanı hakkında bilgi verildi.

2023 yılında Kurum içi ve iş birliği yollarıyla yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiğimiz bilimsel faaliyetler hakkında bilgi verildi. Ödül alan yayınlarımız tanıtıldı. E-yayınlara geçiş süreci, sebepleri ve e-yayın olarak yayımlanmış ve yayımlanacak eserlerimiz hakkında bilgi verildi. Yeni yayınlarımız ile tekrar basımı yapılan ve yapılacak eserlerimiz hakkında bilgi verildi. Erdem ve Arış dergileriyle ilgili bilgi verildi. 2023 yılında yayımlanması planlanan eserlerimiz hakkında bilgi verildi. Bilim Uygulama Kollarınca hazırlanmakta olan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Tamamlanan ve devam eden projelerimiz (Çocuklar İçin Türk Masallarından Seçmeler-1, 2, 3), Türk Masal Külliyatı-I (Türkiye Sahası), Türk Devlet ve Düşünce Hayatına Yön Veren Şahsiyetlerin Kısa Yaşam Öyküleri Serisi ve Çevirisi Projesi) hakkında ayrıntılı bilgi verildi. 2023 yılında Çeviri projesi kapsamında baskı süreci tamamlanan Fatih Sultan Mehmet ve Atatürk kitapları tanıtıldı, Masal projelerimiz kapsamında hazırlanan Masal Masal Türkiye adlı telefon uygulaması ve yapım süreci hakkında bilgiler verildi. Öğleden sonraki oturumda, Bilim ve Uygulama Kol toplantıları gerçekleşti. Bilim ve Uygulama Kolları Başkanları, kollarının 2023 yılının ilk yarısında gerçekleştirdiği faaliyetlerin kısa bir değerlendirmesini yaparak 2023-2024 yılının bilimsel faaliyetlerine ilişkin görüş ve önerilerde bulundular.