İstiklalden İstikbale Mehmet Akif Ersoy Paneli Düzenlendi

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ve Anadolu Mektebi iş birliğiyle İstiklal Marşı’nın kabulünün 97. yıldönümü münasebetiyle   “İstiklalden İstikbale Mehmet Akif Ersoy” paneli düzenlendi. Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü’nün ev sahipliğini üstlendiği etkinliğe, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ve Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in de aralarında bulunduğu seçkin bir davetli grubu katıldı. Türk Tarih Kurumu Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliği, Ankara içinden ve dışından gelen çok sayıda öğrenci ve öğretmen grubu takip etti.

Panelin açış konuşmasını Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu yaptı. Böyle bir etkinliğin içinde bulunmaktan ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirmekle sözlerine başlayan Hekimoğlu, bu anlamlı günde, yoğun bir öğrenci grubunun etkinliğe katılım göstermesinden ötürü heyecanının daha da arttığını dile getirdi.

Panelde, Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi’nde yer alan öğrenciler, Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı üzerine değerlendirmelerini dinleyicilere sundular. M. Fatih Yazıcıol’un oturum başkanlığı yaptığı panelde, Ankara’yı temsilen Ahmet Özdemir, Aksaray’ı temsilen Mihriban Acar, Konya’yı temsilen Hatice Büşra Yavaş ve Kastamonu’yu temsilen Figen Acar söz aldılar.

Panelin bitiminde söz alan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem şunları söyledi: “Mehmet Akif, öğrenci olarak çok iyi, öğretmen olarak çok iyi, diğer meslekleri çok iyi yapıyor, hayattaki her işini düzgün yapıyor, vatan sevdası çok büyük ve iyi bir şair. Mehmet Akif gibi vatan evlatları bu millete daha çok nasip olsun.”

Daha sonra söz alan Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü ve Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, panelde yapılan konuşmalarla ilgili olumlu eleştirilerini beyan ettiler. Ayrıca Mehmet Akif ve İstiklal Marşı’nın yazıldığı dönemle bugün arasındaki benzerliğe dikkat çeken değerlendirmelerde bulundular.

Program, panelistlerle beraber protokolün de yer aldığı toplu fotoğrafın çekilmesiyle son buldu.