IV. Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi

Başkanlığımız tarafından desteklenen IV. Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi,  Dumlupınar Üniversitesi İslam Medeniyeti Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğiyle Kütahya’da gerçekleştirildi.

İlki 2012 yılında Konya’da, ikincisi 2013 yılında Bursa’da, üçüncüsü 2014 yılında Sakarya’da gerçekleştirilen TLÇK bu yıl Kütahya’da gerçekleştirildi. Kongrede coğrafya, edebiyat, eğitim, felsefe, iktisat, ilahiyat, iletişim, mimarlık ve şehircilik, sanat, siyaset bilimi, sosyoloji, tarih ve uluslararası ilişkiler alanlarında 595 bildiri arasından seçilen 133 bildiri sunuldu.

Açılış programında konuşan Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Başkan Yardımcısı Şaban ABAK, Başkanlık olarak Türkiye’nin geleceğini aydınlatacak genç akademisyenlerle buluşmaktan ve böyle anlamlı ve güzel bir programa destek olmaktan iftihar ettiklerini söyledi. Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı olarak Türk dili ve tarihi dışında kalan bütün kültür alanlarında yapılan çalışmalara destek olduklarını, beş yüzün üzerinde kitap ve çeşitli türde kaynak eserin yayımını yaptıklarını; bu yayınları bütün üniversite ve halk kütüphanelerine ücretsiz olarak dağıtttıklarını, bu yolla Türk kültürü için önemli bir hizmeti gerçekleştirdiklerini belirtti.  Genç akademisyenlere çok okumalarını, kendi alanlarının dışında da iyi derecede bilgi sahibi olmalarını tavsiye eden Başkan Yardımcımız, bütün dünyanın vicdan sahibi gerçek bilim adamlarını beklediğini belirtti.

            IV. Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi 15-16 Mayıs tarihlerinde, Evliya Çelebi Kampüsü Güzel Sanatlar Fakültesi’nde toplam 32 oturumda sunulan bildirilerle tamamlandı. Program, 17 Mayıs Pazar günü Osmanlı Devleti’nin kurulduğu yer olan Domaniç’e yapılan geziyle sona erdi.