“Matrakçı’nın Menzilleri ve Şehirleri” Sergimiz Dolmabahçe Sarayı’nda

Ünlü Türk ressam ve tarihçisi, “Matrak” savaş oyununun mucidi Matrakçı Nasuh’u vefatının 450. Yılı münasebetiyle bir dizi etkinlikle anıyoruz.

Etkinlikler kapsamında Dolmabahçe Sarayı’nda Matrakçı’nın eserlerinden Prof. Dr. Nurhan Atasoy’un seçtiği 40 şah eser sergileniyor.

4 Kasım Salı saat 16.00’da açılışı yapılacak “Matrakçı’nın Menzilleri ve Şehirleri” konulu minyatür sergisi, 8 Kasıma kadar açık kalacak.

Sergi açılışının ardından Matrakçı Nasuh’un eserlerinin ve tesirlerinin konuşulacağı bir panel düzenlemiş bulunuyoruz.

17.00’de başlaması planlanan ve Prof. Dr. Nurhan Atasoy’un başkanlık edeceği panele Prof. Dr. Feridun Eemecen, Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Prof. Dr. Zeynep Tarım ve Dr. Seyit Ali Kahraman konuşmacı olarak katılıyorlar.

Bilindiği üzere Osmanlı minyatüründe kent tasvirinin gelişmesinde önemli rolü olan Matrakçı Nasuh’un minyatürleri, günümüzde Osmanlı coğrafyası, mimarisi, minyatür sanatı ve denizciliği için büyük bir kaynaktır. Bir minyatür ustası olmasının yanısıra geometri ve matematik alanındaki çalışmalarıyla modern matematikçilere ilham kaynağı olan Matrakçı Nasuh aynı zamanda usta bir hattattır.

Türk kültürünün en ünlü isimlerinden biri olan Matrakçı Nasuh’u bilinmeyen yönleriyle anlatmak, anmak ve tanıtmak amacıyla düzenleyeceğimiz panelin ve minyatürlerden oluşan serginin yıl içinde Ankara Resim Heykel Müzesi’nde ve Kurumumuzdan talep edilmesi halinde başka şehirlerde tekrarlanması planlanıyor.