Selçuklu Kaleleri ve Savunma Yapıları Sempozyumu

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığınca düzenlenen ve Sinop Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Selçuklu Kaleleri ve Savunma Yapıları Sempozyumu” farklı üniversitelerden elliye yakın katılımcının sunumuyla gerçekleştirildi.

27-29 Kasım’da Sinop Üniversitesi Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli’nde gerçekleşen sempozyumun açılışında Atatürk Kültür Merkezi Başkan Yardımcısı Şaban ABAK, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat DALGIN, Bilim Heyeti adına Prof. Dr. Abdüsselam ULUÇAM birer konuşma yaptılar
    Sempozyum sırasında Atatürk Kültür Merkezi Başkan Yardımcısı Şaban ABAK, “Sempozyumda ortaya konan tebliğler, Anadolu’nun ilk eserlerinden olan iç kalelerin ve kaleler etrafında teşkil edilmiş Türk şehirlerinin mimarı yapısı, teknik özellikleri ile ilgili bilgileri açığa çıkaracak. Bundan sonra tarihi kale ve çevresindeki eserlerle ilgili yapılacak bilimsel çalışmalar, arkeolojik kazılar veya restorasyonlar, bu sempozyumda ortaya çıkacak bilimsel bilginin ışığında gerçekleştirilecektir” dedi.
    Sempozyumda alanlarında uzman birbirinden değerli bilim insanları yurt içi ve yurt dışındaki Selçuklu mirası yapıları çeşitli yönleriyle mercek altına aldılar.
    Sempozyum sonrasında tebliğlerin Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının resmi sitesinde toplanarak Selçuklu medeniyetiyle ilgilenen bilim insanlarının istifadesine sunulması planlanmaktadır.
    Sempozyumun son günü katılımcılar için düzenlenen şehir turu ile keyifli bir Sinop gezisi yapıldı. Gezi kapsamında Arkeoloji ve Etnografya müzesi,  Tarihi Cezaevi, Seyit Bilal Türbesi, Alaaddin Camii, Şahin Tepesi gibi Sinop’un tarihi ve turistik yerleri ziyaret edildi.