Ahmet Mithat Efendi Odağında METİM NEŞRİ VE PROBLEMLERİ Sempozyumu

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ile Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümü’nün işbirliği ve Dergâh Yayınları’nın katkılarıyla düzenlenen “Ahmet Mithad Efendi Külliyatı ve Neşir Problemleri Sempozyumu” 17-18 Aralık 2015 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirildi.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Nuri Bilgin Salonu’nda iki gün süren sempozyumun açılış töreninde Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fazıl Gökçek ve Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ersin Doğer birer açış konuşması sundular. Prof. Dr. Turan Karataş konuşmasında, Ahmet Mithat Efendi’nin hâce-i evvel olduğunu, hemen her konuda eser verdiğini ama sadece romancı olarak tanındığını dile getirdi. Bu sempozyumun geçmişe dönük neler yapılabileceğinin ortaya çıkarılmasına vesile olması dileklerini belirtti.
Sempozyum metin neşri ve sorunları üzerine yapılan sunumlarla Prof. Dr. Turan Karataş, Prof. Dr. Ömer Faruk Huyugüzel, Prof. Dr. Rıza Filizok, Prof. Dr. Yavuz Akpınar ve Prof. Dr. Abdullah Uçman’ın başkanlıklarında beş oturumda gerçekleştirildi. Kapanış oturumunda Prof. Dr. İnci Enginün ve Prof. Dr. Fazıl Gökçek’in konuşmalarının ardından sempozyum sona erdi.