Şemseddin Sivasî Sempozyumu

Cumhuriyet Üniversitesi ve Atatürk Kültür Merkezi işbirliğiyle düzenlenen Şemsi Sivasî Sempozyumu Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Sempozyuma Sivas Valisi Âlim Barut, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Atatürk Kültür Merkezi Başkan Yardımcısı Şaban Abak, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık ve il dışından gelen öğretim üyeleri ile çok sayıda izleyici katıldı.

Sivas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık,  “Şemsi Sivasi deyince bir değil birkaç defa düşünmek gerekir. Anadolu’nun üç güneşinden biri ve Allah ve peygamber sevgisini en içten ve en özlü sözlerle, şiirlerle ortaya koymuş zamanın yöneticilerinden büyük övgüler almış önemli bir zat söz konusu… Gerek örnek hayatıyla gerekse sevgi, saygı ve hoşgörü gibi değerlerin şekillenmesinde de büyük rol oynamış bir zat…” ifadelerini kullandı.

Atatürk Kültür Merkezi Başkan Yardımcısı Şaban Abak ise konuşmasında “Sivas gibi mübarek bir şehirde Resulullah’ın tevellüdü için şiir yazmış, mevlid yazmış büyük bir şairi, medeniyetimizin büyük bir simasını, Sivas’ın kıymetli evladını anıyor olmaktan, onun anılmasına katkıda bulunmaktan iftihar ediyorum. Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı,  kurumun görev kapsamı dışında kalan dilin ve tarihin dışındaki bütün kültür konularıyla ilgili kültürel çalışmalar yapan bilimsel nitelikli kültürel faaliyetlere katkıda bulunan yapan, yaptıran, yapılana destek olan bir kuruluştur.” ifadelerini kullandı.

Üç gün süren ve altı oturumda gerçekleştirilen etkinlikte otuza yakın bildiri sunularak Şemsi Sivasî’nin bilinmeyen yönleri dinleyicilere anlatıldı. Sempozyum sonunda Sivas Valisi Âlim BARUT ve protokol üyeleri tarafından etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere plaket takdim edildi.