Tanbûrî Cemil Bey’i Anma Konseri ve Bilim Kurulu Toplantısı

T.C. Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ve Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) işbirliğiyle Tanbûrî Cemil Bey’i anma konseri 6 Mayıs 2016 tarihinde K.K.T.C. Gazimağusa Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda gerçekleştirildi.
Gazi Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Gülçin Yahya Kaçar ve ekibinin hazırlayıp sunduğu konser büyük bir ilgi ve beğeniyle takip edildi. Konserde Tanbûrî Cemil Bey’e ait eserler ve devamında Türk Halk Müziğinden örnekler Fatma Yıldırım ve Koray Pekdemir tarafından seslendirildi.
Konseri izleyen katılımcılar, konserin son yıllarda katıldıkları en güzel Klasik Türk Müziği konseri olduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.
Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı 6. Bilim Kurulu toplantısı da 6 Mayıs 2016 tarihinde Gazimağusa’da yapıldı. Toplantının gündemini geçen dönemde gerçekleştirilen ve önümüzdeki dönemde yapılması planlanan Kurum faaliyetleri oluşturdu. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Sayın Prof. Dr. Derya Örs ve Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Sayın Prof. Dr. Turan Karataş yönetiminde gerçekleşen toplantıda Bilim Kurulu üyeleri Kurum faaliyet ve yayınlarıyla ilgili değerlendirmede bulundular. Toplantıda 2016 yılının Mayıs ve Kasım aylarını kapsayan süreçte gerçekleştirilecek bilimsel faaliyetler ve yayına hazırlanacak eserlerle ilgili planlamalar yapıldı.