Tunus’ta Kitap Fuarı’ndaydık

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, Tunus’ta düzenlenen Tunus 31. Uluslararası Kitap Fuarı’na katıldı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı standında tanıtım amaçlı olarak sergilenen yayınlarımız Tunuslu kitapseverlerin beğenisine sunuldu.

27 Mart 2015 tarihinde başkent Tunus’ta açılan fuar ilk gün Tunus Başbakanı Hamadi el-Cibali tarafından ziyaret edildi. Başbakan Cibali fuarı, Hükümet Grubu ile Tunuslu parti liderleri ve siyasilerle birlikte gezdi. Bu yıl fuar yabancı katılımcılardan da büyük ilgi gördü. Tunus’tan 112, Mısır’dan 84 ve diğer Arap ülkelerinden de 317 yayınevinin stant açtığı fuarda ülkemizden de birkaç yayınevi bağımsız olarak kitaplarını sergiledi.

Türkiye Cumhuriyeti Tunus Büyükelçisi Sayın Ömer Gücük ve eşleri de fuar açılışına katıldılar. Büyükelçi Gücük Kurumumuzun çalışmaları ve yayınlarımız hakkında, Kurumumuzu temsilen fuara katılan Başkan Yardımcısı Şaban Abak’tan detaylı bilgi aldılar.

Büyükelçimiz daha sonraki günlerde de standımızı birkaç kez ziyaret ederek görevlileri yalnız bırakmadılar.

Fuar süresince Başkan Yardımcısı Şaban Abak ve Kurumun uzmanlarından Ömer Çakır, Tunuslu kitapseverlere yayınlarımız ve çalışmalarımız hakkında bilgi verdi, eserleri ve yazarlarını tanıttılar.

Tunus medyası,  Anadolu Ajansı ve TRT de standımıza büyük ilgi göstererek Başkan Yardımcımızla bir dizi söyleşi gerçekleştirdiler.

Tunuslu okuyucunun Türkiye sevgisi ve içtenlikli ilgisi, Türkiye’yi, Türk dilini, kültürünü, tarihini, sanayi ve ekonomisini tanıtıcı kıymetli eserlerin özellikle Arapça nüshalarının hazırlanmasının ülkemizin tanıtımına ve gelişmesine büyük katkı sağlayabileceğini düşündürdü.