Said Paşa ve Süleyman Nazif Sempozyumu

Atatürk Kültür Merkezi, Dicle Üniversitesi ve Diyarbakır Valiliği işbirliği ile “Said Paşa ve Süleyman Nazif Sempozyumu” çok sayıda akademisyen ve öğrenci topluluğunun iştiraki ile gerçekleşti.

Sempozyuma katılanlar arasında İl Valisi Hüseyin Aksoy ve Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç dışında Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslan Bilici, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç ve Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden çok sayıda akademisyen vardı. Dicle Üniversitesi kongre merkezinde başlayan sempozyumun açılış konuşmasında Diyarbakır’da 600’ün üzerinde fikir adamı olduğuna dikkat çeken Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kemal Timur; Ali Emiri Efendi, Cahit Sıtkı Tarancı, Ziya Gökalp ve Sezai Karakoç gibi halka mal olmuş isimler üzerinde durdu. Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ise Diyarbakır Valiliği ile işbirliği içerisinde Cahit Sıtkı Tarancı, Sezai Karakoç, Ali Emiri gibi değerli şahsiyetleri günümüz gençlerine tanıtma amaçlı sempozyumlara imza attıklarını belirtti. Vali Hüseyin Aksoy Diyarbakır’ın El Cezeri ile ilme, Ahmet Arif ve Esma Ocak ile edebiyat ve şiire, Said Paşa ve Süleyman Nazif ile söze, Ziya Gökalp ile fikre, Hamit Aytaç ile hat sanatına, Orhan Asena ile tiyatroya ve daha niceleriyle tarih ve kültüre hizmet etmiş kadim bir şehir olduğunu ifade etti.

İki gün süren sempozyum sekiz oturum halinde yapıldı. Said Paşa hakkında 15, Süleyman Nazif hakkında ise 12 bildirinin sunumuyla gerçekleşen sempozyumda Sait Paşa ve Süleyman Nazif’in yetişme ortamı, fikirleri ve edebi kişilikleriyle ilgili bilgi verildi. Sempozyum değerlendirme oturumu ve akşam yemeğinin ardından sona erdi.