Türk Kültürünün Canlı Tanıkları Belgesel Projesi Prof. Dr. Esin KÂHYA,  Prof. Uğur DERMAN ve Müjgan ÜÇER  ile Devam Ediyor.

Kurumumuz tarafından 2009 yılında başlatılan; Dr. Müjgan Cunbur, Prof. Dr. Semavi Eyice, Prof. Dr. Oktay Aslanapa, Prof. Dr. Necati Öner gibi Türk kültür ve bilim hayatına yön veren isimlerin yer aldığı Türk Kültürünün Canlı Tanıkları belgesel proje dizisine bilim ve kültür dünyamızın üç önemli ismi ile devam ediyoruz.  Bu çerçevede;

Prof. Dr. Esin Kâhya

Prof. M. Uğur Derman

Müjgan Üçer

 belgesellerini gerçekleştirdik.

Prof. Dr. Esin Kâhya, kuruluşumuzdan itibaren Başkanlığımıza olan hizmetlerini devam ettirmektedir. Prof. Dr. Kâhya “Bilim tarihi alanında doğa bilimleri ve tıp tarihi konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle 2019 Yılı TÜBİTAK Prof. Dr. Fuat Sezgin Bilim Tarihi Ödülüne layık görüldü. El-Kânun Fi’t-Tıbb, Şemseddîn-i İtâkî’nin Resimli Anatomi Kitabı, Kitab-ı Teşrihü’l-Ebdan Min E’t-Tıb, Mustafa Behçet Efendi ve Türkçe İlk Fizyoloji Kitabı, Ondokuzuncu Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nda Tıp Eğitimi ve Türk Hekimleri başlıklı kitaplar Prof. Dr. Kâhya’nın kurumumuzda yayımlanan eserleridir.

Prof. M. Uğur Derman dünya çapında hat ve ebru sanatçısıdır. 1997 yılında kendisine Mimar Sinan Üniversitesince fahri profesör unvanı verildi. Ayrıca Türk kültür ve sanatına olan hizmetleri nedeniyle 2002 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Üstün Hizmet Ödülünü aldı. Prof. M. Uğur Derman’ın Türk Hat San’atından Seçmeler başlıklı eseri Kurumumuzun prestij yayınları arasında yer almaktadır.

Müjgan Üçer, halk kültürü, folkloru araştırmacısı ve eczacı olarak günümüzde Sivas denilince, ilk akla gelen isimlerden birisidir. Müjgân Üçer, 1993 Yılında, Folklor Araştırma Kurumu’nca, İhsan Hınçer Türk Folkloruna Hizmet ödülünü almış, 1997 yılında Sivas turizmine ve halk kültürüne yapmış olduğu katkılar nedeniyle, Sivas Valiliği ve Sivas Turizmini ve Kültürünü Geliştirme ve Yaşatma Derneği tarafından da ödüllendirilmiştir. Sivas ve yöresi halk kültürü envanterine önemli katkılar sağlayan Sivas il temsilcisi Müjgan Üçer’in Türk Kültür ve Sanatında Hayat Ağacı başlıklı eseri Kurumumuzun seçkin yayınları arasındadır. Türkiye Yazarlar Birliğince bu eserimizle ilgili olarak Müjgân Üçer’e Halk Kültürü dalında ödül verilmiştir.

https://www.youtube.com/channel/UCKgPR5-1p2YoB0xIKZF4tRQ/videos bağlantısından ulaşabileceğiniz  belgesellerimizi sizlerin beğenisine sunuyoruz.