“Yedi Bilge Yedi Bölge Kınalızâde-Siyaset ve Ahlâk” Paneli Burdur’da Gerçekleştirildi.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Cumhuriyetin 100. Yılı kapsamında yıl içinde Türkiye’nin yedi bölgesinde gerçekleştirmeye devam ettiği “Yedi Bilge Yedi Bölge” toplantılarına bir yenisini daha ekledi.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafından 22 Eylül 2023 tarihinde Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi işbirliğiyle MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda düzenlenen “Yedi Bilge Yedi Bölge Kınalızâde-Siyaset ve Ahlâk” konulu panelde Burdur Valisi Türker Öksüz, Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Hülya Eraslan, Adalet Komisyonu Başkanı Musa Talih, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Rektör Yardımcıları ve Rektör Danışmanları, protokol üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler hazır bulundu. Saat:10.00’da Kurum Tanıtım Filminin izlenmesinin ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan panelin açışında işlerinin yoğunluğu sebebiyle panele katılamayan Kurum Başkanımız Dr. Zeki Eraslan’ın açış konuşmasını AKMB Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Müfit Selim Saruhan okudu. Açış konuşmasının tamamı aşağıda sunulmuştur;

“Sayın Valim, Sayın Rektörüm, Saygıdeğer hocalarımız ve değerli öğrenciler; Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı kültürümüzün çok geniş yelpazesinde görev, yetki ve sorumluluk üstlenmiş anayasal bir bilim ve kültür akademisidir. Sanattan spora, mimariden sanat tarihine, müzikten edebiyata kültürümüzün çok geniş yelpazesinde faaliyetlerle hem yurt içinde hem de yurt dışında kültürümüzün tanıtımı için çalışmalara devam etmektedir. Kuruluşundan bugüne 950’yi aşkın ulusal ve uluslararası sempozyum, kongre, panel, çalıştay gerçekleştirmiştir.  500’ü aşkın kaynak eser yayımlayarak bilim ve kültür dünyamıza önemli katkılar yapmıştır. Bugüne kadar 30 önemli projeyi tamamlamıştır.  Akademik burslarla bilimsel çalışmaları desteklemektedir. İlk kez Başkanlığımız tarafından 2014 yılında tam metin olarak yayımlanan İbn-i Sina’nın El Kanun Fit Tıbb adlı eseri ile bilim dünyasına kazandırdığı Bestekarlar Külliyatı ile Halıcılık Külliyatı bu çalışmalardan bazılarıdır.

Bilindiği üzere, vefatının 700. yılı olması münasebetiyle 2021 senesi Cumhurbaşkanı kararnamesi ile “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edilmişti. Kurumumuz,  Türk Devlet ve Düşünce Hayatına Yön Veren Şahsiyetlerin Kısa Yaşam Öyküleri Serisi ve Çevirisi Projesi kapsamında Mustafa Tatcı’nın kaleme aldığı Yunus Emre: Aşkın Dili kitabını yayımlayarak dünya gençliğine armağan olarak sundu. Aynı proje kapsamında geçen yılın sonunda bilim tarihçisi Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı ve matematik dehası Ord. Prof. Dr. Cahit Arf hakkındaki kitaplarımız, bu yıl da Fatih Sultan Mehmet ve Atatürk hakkındaki kitabımız sadece Türkçe değil, dünyanın belli başlı birçok diline çevrilerek de yayımlanmıştır.

Başkanlığımızın süreli yayınlarından Erdem dergisi ile Arış dergisi hakemli dergilerdir. Ayrıca,  MLA, EBSCOhost, SOBIAD, TR Dizin, ISAM, DAVET, ASI (Advanced Science Index), AYK Dergi Dizini ve Academindex tarafından dizinlemektedir. Düşünce, sanat, edebiyat, folklor ve bilim başta olmak üzere millî kültürümüzün kaynak eserlerini hazırlayan Kurumumuz beş yüzü aşkın yayınıyla ulusal ve uluslararası fuarlara katılmakta ve kitaplarını geniş kitlelere ulaştırmaktadır.

Kurumumuz, Yedi Bilge Yedi Bölge başlığı altında gerçekleştirdiği bir dizi bilimsel toplantıyla Türklerin Anadolu’da bilim, sanat ve kültür bağlamındaki hizmetleri ve düşünsel zenginliğini ortaya koymaya çalışmaktadır.  Bunlardan dördüncüsü birkaç gün önce “Birgivî, Bilim ve Düşünce Dili Olarak Türkçe Paneli” başlığı altında İzmir/Tire’de gerçekleştirildi. Beşinci toplantıyı ise bu bölgenin insanı “Kınalızâde”ye ayırdık. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi işbirliğiyle “Kınalızâde, Siyaset ve Ahlâk” başlığı altında düzenlediğimiz beşinci panelimiz birazdan başlayacak. Bu toplantıların altıncısını büyük Türk bilgini ve hükümdarı Uluğ Bey’e ayırdık. “Astronomi ve Uluğ Bey” başlığı altında yapılması planlanan toplantı Van ilimizde gerçekleştirilecek. Ankara’da yapılacak son toplantımızın konusu ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk olacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı vesilesiyle Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığınca düzenlenecek olan Uluslararası 10. Atatürk Kongresi kapsamında yapılacak olan panel “Cumhuriyet Dönemi Türk Bilimi ve Düşüncesi” adı altında gerçekleştirilecek,  Gazi, bir bilge ve bir devlet adamı olarak anlatılacak.

Aydınlatıcı hakikatin ve yüksek bir idealizmin dili olan bir ufuk adamının ismini alan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde bu bölgenin insanı olan Kınalızâde ile siyaset ve ahlâk anlayışının ele alınacağı panelin verimli olmasını diliyorum. Saygılarımla.”

Daha sonra Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar kürsüde yerini alarak salondakileri selamladı ve açış konuşmasında özetle şunları söyledi;

“Burdur’da üniversitemiz işbirliğiyle Kınalızâde gibi çok değerli bir bilge hakkında panel düzenlenmesinden dolayı çok mutlu oldum. Bu nedenle Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığına teşekkür ediyorum.

Kınalızâde bölgemizin önemli Osmanlı âlimlerinden biridir. Türkçe kaleme aldığı Ahlâk-ı Alâ’î onun en önemli eseridir. Bir açış konuşması kapsamında Kınalızâde’yi anlatmayı pek doğru bulmuyorum. Çünkü birazdan hocalarımız onu etraflıca anlatıp eserlerinden bahsedecekler.

Ancak bu toplantının da konusu olan “ahlâk” kavramı hakkında bazı şeyler söylemek isterim. Önceki ve sonraki nesiller dikkate alındığında ahlaklı nesillerin hangisi olduğu üzerinde düşünmemiz lazım. Bizden öncekiler mi, yoksa bizden sonraki nesiller mi? Kınalızâde’ye göre önce bireyin ahlâklı olması, sonra ailede ve nihayet toplumda ahlâkı temin etmesi gerekiyor. Tabi bu toplantıda ele alınacak siyaset kavramı da var. Siyasetçiler sık sık eleştirilseler de nihayetinde bu toplumdan çıkmış ve bu toplumu yansıtan insanlardır. Hocalarımızın bizleri siyaset ve ahlak üzerine aydınlatmalarına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.  Bu toplantının düzenlenmesindeki maksat bana göre Kınalızâde’nin verdiği mesajların ortaya konulup anlatılarak topluma mal edilmesidir. Ülkenin her yerinde bu tip toplantıların sayıca artmasını ve her disiplinin kendi alanında toplumsal katkı oluşturmasını diliyorum. Toplumsal katkı demek, mesela Kınalızâde gibi bir Türk İslam âliminin mesajlarının topluma doğru anlatılması demektir. Çağın iletişim olanaklarından da yararlanarak toplumsal katkı çok daha geniş kitlelere yayılabilir. Zaten üniversite olarak biz bu kavramı çok önemsiyoruz.

Sözlerimin sonunda, böyle bir toplantıyı planlayıp Üniversitemiz çatısı altında gerçekleştiren Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığına, Kınalızâde üzerine yaptıkları çalışmalarıyla panelimize katkıda bulunan değerli hocalarımıza, çalışanlarımıza ve panelimize katılan siz değerli konuklarımıza çok teşekkür ediyorum. Hayırlı olması dileğiyle hepinize saygılarımı sunuyorum.” 

Konuşmalardan sonra Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Kurumumuzu temsilen panele katılan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Müfit Selim Saruhan’a bir hatıra tabağı hediye etti. Prof. Dr. Saruhan da Rektör Dalgar’a hediye takdiminde bulundu. Daha sonra oturumlara geçildi.

Toplantının 1. oturumu saat 11.00’de başladı. Başkanlığını Prof. Dr. Ayşe Sıdıka Oktay’ın yaptığı oturumda sırasıyla; Prof. Dr. Müfit Selim Saruhan “Kınalızâde Günümüze Neler Söyler?” Prof. Dr. İbrahim Maraş “Kınalızâde’nin Adalet Anlayışı ve Türk Düşünce Tarihi Açısından Önemi” ve Prof. Dr. Murat Demirkol “Ahlâk-ı Alâ’î’nin Özgünlüğü” bildirileriyle panele katkı sunmuşlardır.

Öğleden sonra Oturum başkanlığını Prof. Dr. Murat Demirkol’un yaptığı panelin ikinci oturumu 14.00’de başladı. Oturumda sırasıyla; Prof. Dr. Veli Atmaca “Ahlâk-ı Alâ’î’de Siyaset Ahlakının Dinî temelleri,” Prof. Dr. Ayşe Sıdıka Oktay “Siyaset ve Ahlâk,” Prof. Dr. Şükrü Keyifli “Kınalızâde’de Ahlak Eğitiminin Kuramsal Temelleri” ve Dr. Öğr. Üyesi Ertan Tağman “Kınalızâde’nin Evren ve İnsan Tasavvuru” bildirileriyle panele katkı sunmuşlardır.

Prof. Dr. İbrahim Maraş tarafından kürsüde kısa bir değerlendirme konuşması yapıldı. Daha sonra, katılımcılara katılım belgesi takdim edildi ardından çekilen toplu fotoğraf ile toplantı sona erdi.

Toplantı yerel basında da geniş yer buldu. Aşağıdaki linklerden okunabilir.

https://www.bomba15.com/makudekinalizade-siyaset-ve-ahlak-paneli-gerceklestirildi-29051-haberi

https://www.cagdasburdur.com/yedi-bilge-yedi-bolge-paneli-burdurda-duzenlendi-25423

https://www.cagdasburdur.com/turk-tarihindeki-onemli-18-sahsiyetin-hayati-13-dile-cevriliyor-25424