Mübahat Türker Küyel Makaleleri Serisi’nden Oluşan Külliyat Tamamlandı.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafından yayımlanan Prof. Dr. Mübahat Türker Küyel Makaleleri isimli serinin Türk Kültürü ve İslam Düşünürleri-Farabi ciltlerinin ardından İslam Düşünürleri (Hârezmî, İbn-i Sînâ, Beyrûnî, Gazâlî) isimli 3. cildi de okurların beğenisine sunuldu.
 
Prof. Dr. Mübahat Türker Küyel, felsefe tarihi alanında özellikle İslam felsefesine yapmış olduğu katkılarla adını Türkiye’de ve Dünya’da duyurmuş, nadide bilim insanlarından biridir. Küyel’in bugüne kadar muhtelif yayın organlarında yayımlanmış makaleleri Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafından derlenerek üç cilt halinde yayımlanmıştır.
 İslam Düşünürleri (Hârezmî, İbn-i Sînâ, Beyrûnî, Gazâlî) isimli eserde birbirinden değerli çok sayıda makale ve İ. Madkour, F. Rosenthal, Bürgel, Crombie gibi dünyaca ünlü İslam Felsefesi alanında çalışmalar yapmış bilim insanlarının makalelerinin Küyel tarafından yapılmış çevirileri yer alıyor. Ayrıca Sicistâni, Yahya İbn-i Âdi, Beyrûnî, İbn-i Meymûn gibi İslam filozoflarının risalelerinin Türkçe çevirilerine de yer veriliyor.
Eser, Balgat adresindeki Başkanlık binasında ve Kızılay Kitap Satış Bürosunda satışa sunuluyor. Kitapseverler, https://emagaza-akm.ayk.gov.tr adresindeki e-mağazadan da esere ulaşabilirler.

Küyel Makaleleri isimli seriye ek olarak ayrıca Küyel hocanın Doktora tezi olan Üç Tehâfüt Bakımından Felsefe ve Din Münasebeti isimli eseri de en yakın zamanda okuyucuların istifadesine sunulacaktır.